Prosimo vas, da med možnostmi izberete način plačila in dostavno službo, ki vam najbolj ustreza. Če ne najdete e-mail potrdila naročila, preverite v promocijah ali neželeni pošti ter ga premaknite v glavni nabiralnik, da boste na tekočem s svojim naročilom. 

Kaj so UVA in UVB žarki?

UVA, UVB, SPF: kratice bistvenega pomena za zdravje vaše kože! Preberite, kaj pomenijo, kakšna je razlika med UVA in UVB žarki in zakaj ni vseeno, ali UV zaščito uporabljamo vsak dan ali ne. Kaj pomeni SPF in na kaj morate biti pozorni?

Kaj

Sonce obožujemo, ga seveda tudi potrebujemo, vendar pa to ne pomeni, da se mu lahko brezpogojno in brez posledic nastavljamo. Mislim, da je prav, da vam zaupam, zakaj sem tako zoprna, ko pride do uporabe UV zaščite. Morda veste, da imam v kategoriji svetovanje tri pakete, s katerimi poskrbim za individualno nego kože svojih strank, hkrati pa to pomeni, da z vami ogromno delam ena-na-ena. In tako vidim ogromno različnih tipov kože, izzivov in posledic napačne nege. Skupni imenovalec pri damah, ki se borijo z znaki staranja kože, so posledice izpostavljanja UV žarkom. Pigmentacije, gubice in gube, izsušena koža in neenakomerna polt so vse posledice, ki bi jih z uporabo UV zaščito precej omilili.

Torej ... ko v ogledalu na svojih koži vidite starostne pege, pigmentne madeže in sorodne pigmentacije, najprej posezite po najvišji možni UV zaščiti prav vsak dan v letu, šele nato se lahko pogovarjamo o dodatni pomoči proti pigmentacijam. 

Res je, še dvajset ali celo deset let nazaj nas nihče ni opozarjal, kako nevarni so UV žarki, zato imamo vsi, starejši od 20 let, opazne posledice le teh. Vendar pa bi vam danes rada položila na srce, da nikoli ni prepozno, da začnete uporabljati UV zaščito. Več o tem, kaj lahko UV zaščita naredi za vašo kožo, sem napisala tukaj, danes pa o treh bistvenih kraticah, ki bodo morda pomagale tudi pri odkrivanju, zakaj tako težim z UV zaščito.

Priporočamo:

Kaj so UV žarki?

Sonca oddaja tri vrste ultra-vijoličnega žarčenja oziroma sevanja. Če je sonce vir toplote in svetlobe, je hkrati torej tudi vir sevanja in UV žarki so sevanje. UV sevanje je torej oblika ne-ionizirane radiacije (sevanja), ki ga oddajajo naravni ali umetni viri - sonce in žarnice v solarijih. Običajno v pogovoru s strankami malce podrezam in jih vprašam, če bi živele na primer pod transformatorjem (statična električna naprava, ki preoblikuje /pretvarja napetost električnega toka). Prav vse pravijo, da ne, saj je tam sevanje precej visoko in to vsi vemo.

A vendar se te iste stranke nastavljajo sončnim žarkom ... Ko povem, da gre za sevanje, me seveda ne jemljejo prav resno. UV žarki so vendar odgovorni tudi za nastajanje vitamina D v našem telesu, pa lepo zagorimo, če se malo posončimo ... Vitamin D lahko dobimo tudi na druge načine, za zagorelost pa poskrbijo izdelki za samoporjavitev. Če vam od današnjega prispevka ne ostane nič drugega v spominu, naj vam ostane vsaj to, da UV žarki predstavljajo sevanje. Različne vrste sevanja različno vplivajo na nas in tako imajo UV žarki na našo kožo precej negativen učinek - spreminjajo oziroma izrazito pospešijo staranje celic, jih poškodujejo in za vedno spremenijo.

Sonce oddaja tri vrste UV sevanja, vendar zaradi ozona okoli našega planeta tretja vrsta (UVC) žarki Zemlje ne dosežejo, zato o njih ne vidim smisla pisati - dokler nas ščiti ozon, nam ni treba skrbeti.

Kaj so UVA žarki?

UVA žarki so sevanje na dolžini, ki je ne zmotijo ne stekla na oknih ne avtomobilske šipe. To pomeni, da smo jim izpostavljeni tudi doma oziroma v zaprtih prostorih, kjer imamo okna. UVA žarki so sicer malce šibkejši od UVB žarkov, vendar s svojo dolžino povzročajo poškodbe DNK zapisa kožnih celic. Da si lažje zapomnimo, kako na kožo vplivajo različni UV žarki, so dermatologi pričeli uporabljati kar zadnjo črko imena teh žarkov - A za aging oziroma staranje kože. UVA žarki torej povzročajo prehitro staranje kože, pigmentacije in prehiter nastanek gubic. Čeprav torej malenkost šibkejši, UVA žarki sežejo v podkožje in sprememb ne povzročajo samo površinsko, temveč globlje. Izziv je, da posledic ne opazimo takoj, temveč se z meseci in leti nabirajo in jih opazimo šele, ko je že precej hudo - to še posebej velja za pigmentacije. Pigmentacij niste "dobili letos", pigmentacije ste akumulirali leta in leta z izpostavljanjem UV žarkom, letos so se morda samo dokončno pokazale.

Priporočamo:

Kaj so UVB žarki?

Morda si bo najlažje zapomniti, da je B za burning - opekline, UVB žarki so torej tisti, ki na koži povzročajo opekline. Ker jih stekla na oknih in avtomobilske šipe ustavijo, nas ob oknu načeloma sonce ne more opeči, vendar je nujno vedeti, da so močnejši od UVA žarkov, zato pa še kako hitro pride do opeklin na plaži, ko smo jim neposredno izpostavljeni - posledice tega sevanja tako vidimo praktično takoj. In če smo pametni, se ob prvih znakih opeklin takoj umaknemo s sonca, vendar pa morate nujno vedeti, da z večimi opeklinami bistveno dvignemo tveganje za nastanek kožnega raka - v večini primerov so namreč UVB žarki odgovorni za nastanek kožnega raka. Zaradi kota, pod katerim je naš planet pozimi v razmerju s soncem, so UV žarki pozimi nekaj šibkejši, vendar pa to ne pomeni, da nas pozimi sonce ne more opeči.

Če ni vročine, še ne pomeni, da naša koža ni izpostavljena UV sevanju! Zima in mraz nista izgovor, da ne bi uporabljali UV zaščite, enako pa velja tudi za oblačne dni. Na srečo sicer oblaki kar dobro blokirajo UVB žarke, vendar ne blokirajo UVA žarkov, tako da niti deževni dnevi niso izgovor, da ne bi uporabljali UV zaščite. 

Kaj pomeni SPF? 

Sun Protection Factor predstavlja nek splošno sprejet vrednostni sistem oziroma oznako, kako dobro nas izdelek ščiti pred UVB žarki. Pazite - samo pred UVB žarki! Ko na izdelku torej vidite ZF ali SPF 50, to označuje samo višino zaščite pred UVB žarki! Se pravi, če bi imeli samo SPF, ste nekaj časa zaščiteni pred opeklinami, niste pa zaščiteni pred UVA žarki, ki povzročajo staranje. Večkrat poudarjam, da imamo srečo, ker so kozmetični izdelki v EU odlično regulirani, kar konkretno pri UV zaščiti pomeni dodatno oznako: če je na izdelku oznaka UVA v krogcu, pomeni, da ima izdelek za najmanj eno tretjino vrednosti UVB zaščite tudi UVA zaščite. Poglejmo praktično: imamo SPF 50, ki ima v krogcu tudi oznako UVA. UVA zaščita v tem primeru je torej najmanj ena tretjina od 50, kar pomeni 16,66 - to pa je za UVA zaščito že zelo dobro. UVA zaščita več kot 15 se šteje že kot zelo dobra UVA zaščita, seveda pa tudi pri tem velja, da višja, kot je, boljše je. 

Vseeno pa je dobro vedeti, da visoka UVA zaščita običajno pomeni tudi gostejši, kozmetično manj eleganten izdelek, tako da se vsekakor držite izdelka, ki ga z lahkoto uporabljate vsak dan - če boste iskali lahkotno, hitro se vpijajočo UV zaščito z izredno visoko UVA zaščito, znate biti precej razočarani. UVA filtri namreč še niso tako kozmetično elegantni in nečutni, kot bi si mi želeli :)

Priporočamo:

In kaj je PPD?

Persistent Pigment Darkening je precej popularna metoda merjenja UVA zaščite. Če imamo za merjenje UVB zaščite oznako SPF, se UVA zaščita meri z različnimi oznakami in številkami. Med azijsko kozmetiko je priljubljen način merjenja s pluski (+), pri čemer je najvišja možna zaščita označena s petimi plusi. V Evropski Uniji pa smo malo bolj nagnjeni k številčenju in raje uporabljamo metodo PPD. Če ima izdelek PPD recimo 20, to pomeni, da ščiti pred ca. 95 % UVA žarkov, kar je med izdelki že precej dobra, celo odlična zaščita. Obstajajo seveda izdelki z višjo PPD zaščito (recimo naša BasicLAB emulzija ima PPD kar 52,3), vendar je treba res vedeti, da je izrazito težko narediti visoko UVA zaščito, ki bi bila na koži nečutna. Pri morda ne bi bilo slabo omeniti, da merjenje PPD zaščite v EU ni obvezno, kar pomeni, da ni nujno, da so proizvajalci preverili, kako visoko PPD vrednost izdelek ima, se pa vedno več proizvajalcev odloča tudi za to testiranje.

Če se borite s pigmentacijami, vsekakor iščite izdelke z visoko PPD zaščito, saj so za temnenje pigmentih madežev odgovorni prav UVA žarki, za zaščito pred njimi pa torej potrebujete čimvišjo PPD zaščitno vrednost.

Kako najti dobro UV zaščito?

Priporočam vam, da poiščete izdelke, ki imajo v krogcu tudi oznako UVA oziroma napis broad-spectrum (kar pomeni širokospektrsko zaščito oziroma zaščito pred obema vrstama UV žarkov). Pri tem vas moram opozoriti, da za na morje, pri športnih aktivnostih zunaj in v gorah vseeno zagovarjam višji SPF - če je za vsak dan življenja v mestu, pisarni, trgovini in naokoli faktor 30 čisto v redu, pa je razlika v UVA zaščiti na morju in v gorah vseeno bistvena:

  • SPF 50 ima UVA zaščito najmanj (PPD) 16,66
  • SPF 30 pa ima UVA zaščito najmanj samo (PPD) 10

Pri UVA zaščiti torej vrednosti ne sežejo tako visoko kot pri SPF oz. UVB zaščiti, zato je razlika med 10 in 16,66 resnično precej visoka! Čeprav je razlika v UVB zaščiti med SPF 30 in 50 samo kak odstotek, pa se ta razlika bistveno pozna pri minimalni UVA zaščiti, ki jo mora tak izdelek nuditi. No, pri SPF 50 pa je dobro vedeti tudi, da ima SPF50+ (se pravi z oznako +) običajno UVB zaščito že 60, tako da prav vsaka oznaka na izdelku nekaj pomeni, samo poznati jih je treba :)

Želim vam čudovite sončne dni, pred UV sevanjem pa se le zaščitite!

Priporočamo:

Delite prebrano objavo:



 

Napišite svoje mnenje:

Vpišite svoje ime ali nadimek
Vpišite mnenje ali komentar