Prosimo vas, da med možnostmi izberete način plačila in dostavno službo, ki vam najbolj ustreza. Če ne najdete e-mail potrdila naročila, preverite v promocijah ali neželeni pošti ter ga premaknite v glavni nabiralnik, da boste na tekočem s svojim naročilom. 

Nega najstniške kože

Podivjani hormoni v najstniških letih se ne pokažejo le pri obnašanju, znake pubertete pri najstnikih skoraj takoj opazimo tudi na koži. Če imate doma najstnika, je to vsekakor članek, ki ga morate prebrati.

Nega

Današnji najstniki imajo na razpolago veliko več informacij in izdelkov, kot smo jih imeli njihovi starši. Ker se iz leta v leto srečujemo z vedno več neumnimi in celo nevarnimi spletnimi trendi, se name obrača vedno več staršev, katerih najstniki prehitro planejo na čisto vsako žogo. Posledice so v nekaterih primerih trajne, po drugi strani pa nikakor ne priporočam, da pustite najstnika brez pomoči, saj so lahko zaradi aken in nečistoč najstniki precej obupani. Tole je sicer čisto moje osebno mnenje, a dokler moram sinu izdelke plačevati jaz, mu bom tudi pri izbiri gledala pod prste. Ne, močni kislinski pilingi, kombinacije trdih delcev in mešanice začimb iz kuhinje ter poceni pisane maske za kožo vašega najstnika niso primerne, problem pa je v tem, da oni tega še ne vedo. 

Priporočamo:

Seveda drži, da se z nami med puberteto nihče ni pogovarjal o tem, da k odraščanju občasno ali pri nekaterih sodijo tudi spremembe, ki jih opazimo na koži, zato pa se moramo tako najstniki kot starši oborožiti z informacijami. Seveda mi je jasno, da ogromno pogovorov z najstniki poteka samo na "ja" in "ne" osnovi, del odraščanja je tudi nameren upor staršem in pa neizmeren občutek, da so starši "bedni". Po drugi strani pa, kot sem napisala, dokler jaz plačam in jaz odgovarjam za tvojo kožo, bo po moje. Tik Tok in podobne platforme, polne necenzuriranih neumnosti, pač ne morejo voditi nege kože, saj so posledice lahko celo kemične opekline, še več aken, ki jih sploh ni več možno nadzorovati, in pa seveda brazgotine zaradi stiskanja mozoljev. Ne bi verjeli, koliko najstnikov zaradi spletnih trendov pristane pri zdravniku ... 

Velikokrat prejmem vprašanje, kako se soočati s "hormonskimi aknami". Vse akne, pubertetniške in odrasle, so hormonske. Hormoni so namreč odgovorni za nastajanje sebuma, sebum pa je odgovoren za nastajanje aken. Več sebuma, več aken - bolj mastna koža, večja verjetnost nastanka aken in ogrcev. In prav to je značilnost kože v puberteti - prekomerno izločanje sebuma. Po drugi strani pa je sebum najboljše, kar naša koža dobi, tako da moramo paziti, da najstnika v nori želji po nesvetleči koži ne zanese do te mere, da svojo kožo tako dehidrira, da bo zaradi poškodovane povrhnjice še več mozoljev. Mastno kožo, izbruhe mozoljev, razširjene pore in ogrce se da s pravilno nego nadzorovati. Pri tem bi lahko ločila najstnike v dve skupini: eni so najstniki, ki jih komaj spravite do kopalnice, da se umijejo; drugi pa so najstniki, ki bi najraje nase zmetali vse, kar priporoča vplivnik, ki mu trenutno zaupajo. Zlata sredina bi bila čisto v redu, kajne?

Izdelke za nego najstniške kože izbiramo glede na to, kakšno kožo ima najstnik, saj mozolji niso omejeni zgolj na mešano in mastno kožo. Prav tako vzamemo v obzir navade vašega najstnika - če imamo pred seboj športnika, ki trenira enkrat ali celo dvakrat na dan, moramo za kožo poskrbeti tudi po treningu, ne samo zjutraj in zvečer. Če imate fanta, ki ga komaj prepričate v umivanje, se tudi drugače obrnemo, kot če imate doma dekle, ki obožuje nego kože.

Priporočamo:

Imajo pa vsi nekaj skupnega: Kožo je dobro začeti negovati takrat, ko se po tem pojavi potreba. Nobenega smisla nima 10-letnika vsak dan mazati s kremo tako in drugačno, če ima neproblematično, normalno in zdravo kožo. Nikakor pa ni treba pri 12-letniku z mozolji in ogrci vztrajati pri tem, da je premlad za nego kože, ker če ima obraz poln mozoljev in ogrcev, ni premlad za dobro nego! Zakaj akne nastajajo in kakšne tipe aken poznamo, sem zapisala v članku TUKAJ, danes pa bi se rada sprehodila predvsem po klasičnih napakah pri negi najstniške kože, ki jih, če le lahko, poskusite pri svojem najstniku preprečiti.

1. NAPAKA: Agresivno in prekomerno čiščenje kože

Seveda je potrebno najstniško kožo primerno očistiti, saj prekomerno izločeni sebum predstavlja idealno okolje za najstajanje in razmnoževanje bakterij, ki povzročajo vnetja. Opažam pa, da starši najstnikom najprej in pogosto kot edini izdelek kupijo gel za umivanje obraza, po možnosti s trdimi delci za piling - da dobro spuca. Poudarjam: mozolji niso znak, da se nekdo ne umiva dovolj! Raziskave so potrdile, da če kožo samo čistimo, se bo še bolj mastila in s tem naredimo prav tisto, česar si nismo želeli - še bolj mastno, še bolj razdraženo kožo in še več vnetij. Pri tem je dobro vedeti, da je sebum, maščoba, ki jo koža izloča po površini, namenjen zaščiti kože pred negativnimi vplivi iz okolja in prekomernim izločanjem vode oziroma dehidracijo. Če kožo umivate preveč ali s premočnimi izdelki, še bolj izloča sebum, ki koži predstavlja naravno zaščito pred poškodbami povrhnjice. Tako namesto manj sebuma in aken dobimo izsušeno kožo in še več težav.

TRIK: Vlaženje, vlaženje, vlaženje

Če prvič kupujete izdelke za svojega najstnika, vzemite gel za umivanje, seveda, ampak vzemite tudi kaj vlažilnega! Prvi dan morda ne boste opazili spremembe, po nekaj dneh kakovostnega vlaženja kože pa se bo izločanje sebuma vsekakor pomirilo. Z vlaženjem ne prenehajte, saj bo koža ponovno zagnala proizvodnjo sebuma in situacija se bo ponovila. Če vaš najstnik ni navdušen nad dnevno uporabo vlažilnih izdelkov, naj se namaže z vlažilno kremo vsaj zvečer - že en nanos vlažilne kreme na dan lahko naredi veliko razliko, če pa se le da, naj najstnik vlažilno kremo nanese zjutraj in zvečer po umivanju. Večina mojih najstnikov obožuje tole kremico.

Priporočamo:

2. NAPAKA: Trdo milo, črno milo, piling z grobimi delci in alkohol denat.

Če bi imela en evro za vsakič, ko slišim, kako je nekomu pomagalo umivanje obraza s trdim milom, bi bila zdaj zelo bogata. Predvsem zato, ker je to običajno izredno začasna rešitev, ki pa vodi v poškodbe povrhnjice - bolj izsušujete kožo, hujše bodo posledice, saj kožo izrazito razdražite in z nje odstranjujete njeno naravno zaščitno plast, ki se jo bo potrudila čimprej ponovno nadomestiti. Ta začarani krog pa ima zelo klavrn konec - poškodovano povrhnjico, na kateri na koncu peče že navadna voda. Na taki povrhnjici se nato začnejo delati še dodatni mozolji, pogosto so to drobni mozoljčki, pojavijo pa se lahko tudi globoki podkožni mozolji. Kljub temu, da niso vsi alkoholi v izdelkih za kožo neprimerni, pa vas lepo prosim, da se čistemu alkoholu in oznakam alcohol denat., ethanol in podobno v izdelkih izognete. Gre za sestavine, ki precej dražijo, koža pa se bo ponovno odzvala z dodatnim izločanjem sebuma. Učinek je torej v celoti začasen, na dolgi rok pa se stanje poslabša. Enako velja za pilinge s trdimi delci, ki jih nekateri še vedno obožujejo, saj se jim zdijo prijetni - ker postrgajo odmrle celice s kože, vendar to lahko naredimo tudi s kakšnimi bistveno nežnejšimi izdelki - na primer s kozmetičnimi kislinami (laktična, mandelična, glikolna in salicilna). Če pa so na koži vneti mozolji, pilingov s trdimi delci sploh ne bi smeli imeti doma, saj kožo hudo razdražite in vnetja potrebujejo še več časa, da se pomirijo in da se koža obnovi. 

Priporočamo:

TRIK: Nežnost in kisline

Iz nege najstniške kože najprej torej izločite trda mila, pilinge s trdimi delci in izdelke, polne izsušujočih alkoholov. Dejansko vam priporočam, da pred nakupom preverite sestavine izdelka, ki ga kupujete in če na INCI seznamu najdete SD alcohol, denaturated alcohol ali denat. alcohol, isopropyl alcohol, izdelek vrnite na poličko in ga ne dajajte najstnikom (sploh tistim z vnetimi mozolji). Dobri (mastni, ne izsušujoči) alkoholi v negi kože pa so, na primer, cetyl alcohol, stearyl alcohol in cetearyl alcohol.

Nega najstniške kože naj bo predvsem nežna! Mila, izsušujoče alkohole in pilinge s trdimi delci zamenjajte s kozmetičnimi kislinami - za občutljivejšo kožo je primerna na primer mandelična kislina, odlični za nego problematične kože pa sta salicilna in azelaična kislina. Redna uporaba zagotavlja tudi pomirjanje izločanje sebuma, manj vnetih mozoljev in na splošno čistejša koža. Za čistejše in manj opazne pore, za manj izločanja sebuma, za manj vidne posledice po vnetjih, za splošno zdravje najstniške in odrasle kože pa je ena najboljši sestavin niacinamid, tako da preverite, če jo kateri od vaših izdelkov že ima :) 

3. NAPAKA: Skupne brisače, pregrobo brisanje in posteljnina

Bakterije, ki se razmnožujejo na obrazu in povzročajo vnetja v obliki mozoljev, se prenašajo tudi na brisače in posteljnino (vzglavnik). Čez noč koža izloča več vode kot podnevi, kar pomeni, da se tudi po obrazu bolj potimo in bakterije ponovno dobijo idealno okolje za razrast. Če so mozolji že prisotni, jih mnogo najstnikov z grobimi brisačami po umivanju še bolj razdraži, zato pazite pri brisanju.

Priporočamo:

TRIK: Menjava brisač in posteljnine

Večina nas nima ogromnih kopalnic in šestih različnih obešalnikov za brisače, zato pogosto posegamo po istih brisačah kot ostali družinski člani. Iz srca vam priporočam, da določite ali nabavite najstniku nekaj manjših brisač za obraz, ki jih lahko morda prepoznate po barvi (naj ima svojo izbrano barvo in naj jo ima samo najstnik). Brisačo naj uporablja krajši čas, če je majhna, najraje samo za enkratno umivanje, da ne prenaša bakterij z obraza zjutraj na obraz tudi zvečer. Brisača naj bo mehka in prijetna na dotik, najstnik naj z njo namesto grobega brisanja raje nežno potapka vodo z obraza in nato obraz primerno navlaži. Prav tako poskrbite za pogosto menjavo prevleke na vzglavniku, saj se na njej nabirajo tudi maščobice in pot z lasišča, ki kožo obraza še dodatno mastijo. 

POVZETEK:

  • Izognite se prekomernemu izsuševanju kože že ob čiščenju, kožo redno in čim večkrat vlažite.
  • Vnetij se lotite s kislinami namesto grobimi izdelki ali izsušujočimi sestavinami.
  • Poskrbite za primerno higieno brisač in posteljnine. 
  • V primeru, da so akne ali mozolji izrazito veliki ali boleči, dolgotrajni in jih z ničemer ne morete nadzorovati, se obrnite na osebnega zdravnika. S strokovno podprto nego boste pomagali najstniku do čiste kože in preprečili morebitne hude posledice v obliki brazgotin, ki bi vašega najstnika zaznamovale za celo življenje. 

Priporočamo:

Kako začeti z nego kože pri najstnikih?

  • Ja, za začetek najstniku privoščite nežen gel za umivanje. Poiščite nežne izdelke brez SLS (sulfatov), trdih delcev in izsušujočih alkoholov, iščite pa kaj z niacinamidom, alantoinom, vlažilnimi glicerinom, alfa-glukani in hialuronsko kislino. Ogromno izbiro izdelkov najdete tukaj.
  • Potem pa vam priporočam, da najstniku ponudite vsaj eno kremico - če ne mara čudnega občutka čez dan, mu vzemite nekaj za nočno nego, prav proti mozoljem je priporočeni nočni serum Cos Medica z nežno azelaično kislino, ki se lahko uporablja že nekje od 10. leta naprej.
  • Zjutraj drugače lahko uporabi vsaj nežen tonik, ki bo čez dan preprečeval novo nastajanje ogrcev in mozoljev.
  • Če imate doma najstnika, ki rad neguje svojo kožo, lahko seveda v nego vključite jutranji pomirjujoči serum, čez pa naj najstnik uporabi kakšno lahkotno, pomirjujočo UV zaščito

Je pa vsekakor popolnoma druga zgodba, če vaš najstnik nima aknaste, problematične in vnete kože. Če je koža občutljiva in potrebuje vlaženje, vam vsekakor svetujem nežno vlažilno kremo za zjutraj in zvečer. Za umivanje v tem primeru vzamemo nekaj še bolj nežnega, priporočam pa tudi kakšno nežno vlažilno kremico in seveda UV zaščito

Če imate z nego najstniške kože še kakšno vprašanje, kar sporočite na info@dragocena.si, z veseljem vam pomagam!

Delite prebrano objavo:



 

Napišite svoje mnenje:

Vpišite svoje ime ali nadimek
Vpišite mnenje ali komentar