Prosimo vas, da med možnostmi izberete način plačila in dostavno službo, ki vam najbolj ustreza. Če ne najdete e-mail potrdila naročila, preverite v promocijah ali neželeni pošti ter ga premaknite v glavni nabiralnik, da boste na tekočem s svojim naročilom. 

Nega kože v perimenopavzi in pomenopavzi

Klimakterij je obdobje pred in po zadnji menstruaciji, ki ga doživi vsaka ženska, ki se postara. Perimenopavza in pomenopavza večini žensk predstavljata obdobje sprememb.

Nega

Dame poročajo o ogromnih hormonskih in fizičnih spremembah, o psihičnih preobremenitvah in za piko na i še spremembah kože in njenega obnašanja - praktično čez noč se lahko postavi na glavo in začne upirati kot najstniška. Glede na to, da imate dovolj dela z ostalimi stvarmi, sem pripravila nekaj nasvetov, da vam morda vsaj pri negi kože olajšam življenje :)Večina žensk gre med 45. in 55. letom starosti skozi noro hormonsko obdobje. Velikokrat slišim, da kaj, greš dalje, saj bo, po drugi strani pa vam bodo iskrenejše dame hitro priznale, kako naporno je lahko. Pozabljivost, oblivanje, zmedenost, nesposobnost daljše in ostrejše koncentracije, težave s spanjem, nenadne spremembe razpoloženja, vaginalne in urinske težave, tudi težave s holesterolom, pridobivanje kilogramov in izguba želje po spolnosti vsekakor niso zanemarljivi simptomi, sploh če jih občutimo več kot enega naenkrat - in običajno jih. O pomoči pri tovrstnih simptomih vam toplo priporočam, da se obrnete na svojega zdravnika ali ginekologa in se ne pustite kar tako odgnati - veliko vam lahko pomagajo. 

V življenju povprečne ženske so tri tovrstna, hormonsko izredno naporna obdobja, v katerih se popolnoma zmeša tudi naši koži - puberteta, nosečnost in klimakterij. Doživljamo čisto vse, kar lahko: od neverjetno sijoče, zdrave in enostavno popolne kože, do mastne kože in izbruhov mozoljev, od suhe kože, ki je z ničemer ni mogoče navlažiti in nahraniti, do občutljive princeske, ki ne prenaša ničesar. Ne glede na to, kje ste se trenutno znašli, nega kože vam lahko v drugače napornem obdobju predstavlja trenutek zase, lahko se z njo razvajate ali jo izkoristite kot pobeg od vsakodnevnih skrbi. 

Vpliv menopavze na kožo

Če zelo poenostavim in se malo poigram z besedami: jajčniki, glavni proizvajalci estrogena in progesterona, prenehajo opravljati svojo funkcijo oziroma se enostavno posušijo kot rozine. Jajčniki prenehajo proizvajati jajčeca, obdobje plodnosti se konča. No, estrogen in progesteron pa sta bistvenega pomena tudi za kakovost, stanje in izgled kože - in tukaj smo :) Estrogen stimulira proizvodnjo kolagena in elastina, ki sta odgovorna za čvrstost in prožnost kože, ter hialuronske kisline, ki je odgovorna za hitrejšo obnovo in navlaženost kože. Na drugi strani pa progesteron spodbuja nastajanje sebuma, najboljšega naravnega zaščitnika naše kože, kar lahko povzroči tudi nastajanje aken, skrajno neudobje suhe kože in hitro pokanje kože. Nekateri vplivi bistveno zmanjšane aktivnosti jajčnikov povzročijo dolgoročne spremembe na koži, drugi pa nam kožo mešajo samo v določenem obdobju. 

Priporočamo:

Mastna, aknasta koža v klimakteriju

Med kratkoročnejše spremembe (ker običajno izzvenijo) bi vsekakor prištela izbruhe mozoljev, neverjetno mastno kožo, razširjene pore, ki se iz dneva v dan bolj vidijo. Več o porah preberite tukaj. Zdi se mi, da te spremembe najbolj zmedejo in iztirijo tiste, ki z njimi še niso imele opravka. Dame z izkušnjami z mozolji in mastno kožo že nekako znajo negovati svojo kožo, če med klimakterijem ponovno pride do izbruhov. Če pa se po 50 letih neproblematične, lepe kože, pojavijo tovrstne nepravilnosti, dame običajno nimajo pojma, kako postopati.

Če doživljate izbruhe mozoljev, se ves čas zavedajte, da se vaša koža ne more več tako hitro in učinkovito obnavljati (pomanjkanje hialuronske kisline, kolagena, elastina), zato mozoljev res ne stiskajte! Dokler je izbruh pod kožo, ga bo telo slej ko prej odpravilo. Ko pa enkrat počite povrhnjico, po možnosti še malo razmesarite, enostavno nastane rana, ki se bo celila in celila in celila. Lahko tudi nekaj mesecev, posledice so lahko opazne še po letu dni. Namesto prstov, ki nasilno stiskajo mozolje, si za rezervo omislite tele obliže, ki jih čez noč namestite na posamezen izbruh. Odlično jih pomirjajo, preprečijo vam dotikanje in pomagajo koži pri celjenju, primerni pa so za vse vrste mozoljev - od najstniških do odraslih. Uporabite lahko tudi cinkovo pasto, ki odbija bakterije, prav tako preprečuje dotikanje, pomirja draženje in preprečuje brazgotine. 

Dobra novica je, da proti izločanju sebuma, proti aknam, pigmentacijam in gubicam odlično delujejo najmanj trije aktivi, ki jih z veseljem uporabljajte, če so vas napadle akne ali ne. Pri tem imam seveda v mislih retinoide, eksfoliante (konkretno bi vam svetovala salicilno ali glikolno kislino) ter niacinamid. Ob tem ne pozabite na lahkotno vlažilno nego, za osveževanje pa vam iz srca priporočam tonik v spreju, saj lahko dehidrirana, a na videz mastna koža še bolj trpi, nastane lahko še več mozoljev, koža se lahko brez vlaženja še dodatno masti, saj se s tem brani pred dehidracijo.

Seveda poskrbite za primerno - nežno umivanje in UV zaščitoNi potrebe, da uporabljate bogate, težke kremice, sama bi vam priporočila kar tole vlažilno kremico za čez dan in za čez noč, saj se vam bo pomaga boriti tudi proti gubicam.

Priporočamo:

Suha, zelo suha koža v klimakteriju

Za dame, ki imamo desetletja mastno kožo, je drug odziv kože na klimakterij prav tako lahko neverjeten šok. Žal v večini ne gre za prehoden pojav, temveč je lahko koža zaradi pomanjkanja glavnih dveh hormonov iz jajčnikov od tega obdobja naprej suha, zelo suha in do skrajnega neudobja suha. Izziv, do katerega prihaja, pa je bolj kot ne vezan na nego kože, kot smo jo poznali pred desetletji - dajte mi eno kremo, imam zelo suho kožo. Žal v skrajnih primerih ena sama krema ne bo naredila tistega, kar od nje pričakujete. Suha zrela koža ima namreč tri različne potrebe, ki jih en sam izdelek ne more zadovoljiti: koža potrebuje vlaženje, potrebuje hranila in potrebuje plast, ki bo preprečila prehitro uhajanje vode skozi povrhnjico. Za vlaženje lahko poskrbite s hialuronsko kislino ali trehalozo, najboljše hranilo za suho kožo so ceramidi - spodaj imate v predlogih tudi Cleopatra's Secret Lifting serum, ki vsebuje prav kombinacijo hialuronske kisline in ceramidov. No, tretja stvar, ki jo vaša koža potrebuje, pa so neke vrste okluzivi oziroma tisti mastni ali silikonski delci, ki prav fizično preprečijo izparevanje vode iz kože. Pri tem lahko med sestavinami izdelkov iščete kolagen, elastin, karitejevo maslo. Meni je recimo zelo všeč tale Apisova naravna krema v vlažilni ali hranilni verziji, saj koži nudi kar nekaj antioksidantov, s sončničnim oljem pa poskrbi, da voda iz vaše kože ne bo prehitro uhajala.

Med posameznimi plastmi - nanosi izdelkov - uporabite tonik v spreju, ki je prav tako med predlogi in je super za čisto vse tipe kože. Če za mastno in aknasto kožo po vseh večernih aktivih vsekakor priporočam umivanje z gelom ali peno tudi zjutraj, pri suhi koži to niti ni potrebno. Zvečer vsekakor temeljito z gelom ali peno odstranite ostanke dneva s kože, zjutraj pa ne bo prav nič narobe, če se umijete samo z vodo in takoj na še vlažno kožo nanesete serum s hialuronsko kislino, malo tonika v spreju, vlažilno kremo ter UV zaščito

Priporočamo:

Bistvo nege kože v perimenopavzi in pomenopavzi

Pri svojih strankah opažam največ izzivov pri dveh korakih nege kože, ki pa sta bistvenega pomena za nego kože. Umivanje samo z vodo zvečer in zjutraj enostavno ne zadostuje, da bi bila koža v najboljšem možnem stanju. Nespiranje mleka za odstranjevanje ličil ali micelarne tekočine je še malce hujše, saj s tem na koži pustite čistilne agense, ki lahko vašo kožo na dolgi rok izredno dražijo, po drugi strani pa preprečujejo vlažilnim in hranilnim sestavinam, da bi opravile svoje delo. Ličila so kot podaljšek nege kože, vendar pa jih je treba zvečer res dobro sprati z obraza in z vodo vam to ne bo uspelo, ne glede na to, česa ste vajeni. Pena ali gel za umivanje zvečer naj postane kar rutinski opravek, prav?

In druga, še bolj pomembna stvar, je UV zaščita. Dame bi uporabljale najboljše aktive (retinoide, kisline), UV zaščita pa (še) ni v njihovi navadi. Poskusite si zapomniti samo tole: vse ostalo je brez veze, če ne uporabljate UV zaščite. Škoda je vseh serumov z vitaminom C in drugimi antioksidanti, škoda je seruma z niacinamidom, retinolom in ne vem kakšnimi kompleksi, če vsak dan v letu ne uporabljate UV zaščite - tudi kadar je oblačno, deževno ali megleno. Poškodbe na koži namreč povzročajo UVA žarki, ki se steklu, megli in oblakom ne pustijo čisto nič motiti.

  • Pigmentacije? UV zaščita.
  • Gubice? UV zaščita.
  • Prehitro staranje kože? UV zaščita. 

Ogromno pišem o retinoidih - to je skupina sestavin, ki so derivati vitamina A, v to skupino pa sodijo retinol, retinil, retinal in drugi, šibkejši in močnejši retinoidi. Toliko govorim o njih zato, ker na eni strani rešujejo skoraj najširši krog izzivov s kožo, na drugi strani pa delujejo daleč najbolje. Neko nepisano pravilo, ki se ga držimo, je uporaba retinoidov tolikokrat na teden, kot je prva številka v naši starosti - meni torej retinoidi pripadajo 4x na teden oziroma vsak drug dan. Seveda ne začnemo kar na polno vsak drug dan, ampak retinoide primerno uvajamo - preverite tukaj, vendar pa je v obodbju peri in pomenopavze skorajda skrajni čas, da jih začnete uporabljati, če želite svoji koži mladostnost vsaj malo podaljšati. Če jih še ne, vam toplo priporočam, da pričnete v svoji negi uporabljati namenski retinoid, čez pa nanesite nekaj vlažilnega in nekaj hranilnega.

Če ste vajeni več korakov v svoji negi, dodajte zjutraj serum z vitaminom C, zvečer dodajte niacinamid in občasno (ne glede na tip kože) kak kislinski piling, ki bo odstranil odmrle celice. Super dodatna pomoč proti znakom staranja so peptidi, vsekakor pa tudi bakuchiol ni čisto brez veze :) 

Jutranja nega kože je lahko enostavna:

  • umivanje
  • vitamin C in nekaj minutk počakate
  • malo tonika v spreju
  • vlažilna krema
  • UV zaščita

Večerna nega kože pa je lahko tudi bolj kompleksna:

  • temeljito umivanje s peno ali gelom
  • vsak drug večer retinoidi, po njih 30 min počakate
  • malo tonika v spreju
  • serum z niacinamidom
  • malo tonika v spreju
  • serum s peptidi / ceramidi
  • malo tonika v spreju
  • vlažilna krema

Predvsem pa se v vseh življenjskih obdobjih pri negi kože poskusite držati vsaj osnovnega pravila: očisti, navlaži, zaščiti.

Za konkretna vprašanja sem seveda na voljo na e-naslovu info@dragocena.si!

Priporočamo:

Delite prebrano objavo:



 

Napišite svoje mnenje:

Vpišite svoje ime ali nadimek
Vpišite mnenje ali komentar