Prosimo vas, da med možnostmi izberete način plačila in dostavno službo, ki vam najbolj ustreza. Če ne najdete e-mail potrdila naročila, preverite v promocijah ali neželeni pošti ter ga premaknite v glavni nabiralnik, da boste na tekočem s svojim naročilom. 

Uvajanje retinoidov

Retinoidi so med sestavinami za nego kože daleč najbolj aktivni, zato jih na eni strani obožujemo, na drugi strani pa je prav, da do njih ohranimo nekaj spoštovanja. Višja, kot je koncentracija, večja je možnost draženja, zato je treba kožo navaditi.

Uvajanje

Na srečo se naša koža na retinoide s primernim uvajanjem lahko navadi, zato tokratni prispevek prav o uvajanju retinoidov v nego kože: kaj izbrati, kako začeti in kako varno uporabljati tudi v prihodnje. Ni nujno, da boste naleteli na kakšne težave, ne bo pa nič čudnega, če boste. Ob vsem tem pa nikoli ne pozabite na UV zaščito, prav? Retinoidi so različne oblike vitamina A, ki se po moči delovanja med seboj razlikujejo do te mere, da so nekatere na voljo v prosti prodaji, druge pa lahko dobite samo na recept v obliki kremnega zdravila. V izdelkih v prosti prodaji tako najdemo šikejši retinil, srednje močan retinol in najmočnejši retinaldehid. Pri tem ogromno uporabnikov napačno predvideva, da šibkejše pomeni manj delovanja - vse oblike delujejo, le da šibkejše oblike počasneje in z manj draženja. Pa gremo od začetka.

Priporočamo:

Kako in zakaj retinoidi delujejo?

Retinoidi pospešijo proces odmiranja celic na površini kože in s tem prisilijo nove celice spodaj v rast. Čeprav se morda ne sliši tako, a to je točno to, kar v primeru gubic, pigmentacij, aken in drugih težav s kožo potrebujemo. Če na eni strani tanjšajo plast odmrlih celic na površini, na drugi strani s tem delovanjem spodbudijo nastajanje kolagena in tako kožo krepijo in debelijo v plasteh, kjer je to najbolj pomembno. 

S hitro obnovo kože z retinoidi preprečujemo nastajanje okolja, v katerem bakterije izredno uživajo, zato so odlični v boju proti aknam. In na drugi strani s pospeševanjem obnove kože pomagamo bledeti pigmentacije in s tem izenačujemo ten, tako da imamo od retinoidov dejansko cel kup koristi in zato veljajo za številko ena v negi kože. Tako hitro in učinkovito ne deluje nobena druga sestavina, ki je trenutno dovoljena v prosti prodaji za nego kože, zato je prav, da tudi do navadnega retinola ohranimo nekaj spoštovanja.

V primeru hujših težav s kožo vam dermatolog lahko predpiše oblike retinoidov pod imenom tretinoin ali adapalen, pri čemer je prav tako bistveno, da dobro poznate način delovanja in uvajanja, saj si lahko povzročite več škode kot koristi. Zaradi bioaktivnosti retinoidov v teh oblikah vam zdravnik namreč predpiše zdravilo, ki je registrirano kot zdravilo prav zaradi jakosti delovanja in možnosti stranskih učinkov. Ker je v obliki kreme, ga uporabnice velikokrat ne jemljejo prav resno, seveda pa ne pomaga niti to, da se ga da po ovinkih dobiti na črnem trgu. Še vedno gre pri tretinoinu in adapalenu za zdravila, ker pa so vseeno v skupini retinoidov, spodaj opisano uvajanje velja tudi zanje in vam bo prav prišlo predvsem za varno dolgotrajno uporabo in kar se da veliko koristi. Preden pa se poglobimo v samo uporabo še druga plat. 

Za resnične rezultate uporabe retinoidov, ne glede na to, kako močni in superiorni vsem ostalim sestavinam so, bo treba počakati. Ne gre za kremico z instant učinkom, temveč globinskim učinkom na kožo, ki se lahko pokažejo šele po nekaj mesecih, celo letu ali dveh! Pomembno je, da ne obupate, saj boste ob prihodnji ponovni uporabi začeli skoraj od začetka. Tudi kadar ne opazite nobenega izboljšanja v času, ko ste ga že pričakovali, vztrajajte naprej.

Retinoide proti znakom staranja in za splošno dobro stanje kože uporabljamo tolikokrat na teden, kot je prva številka v naši starosti (meni torej pripada 4x na teden), kar pa začne veljati po uvajalnem obdobju! Nikakor ne začnite retinoidov takoj uporabljati tolikokrat na teden, prav?

Priporočamo:

Možni stranski učinki retinoidov

Če so na eni strani želeni učinki mladostnejša koža, enakomernejši ten in manj aken, so na drugi strani možni tudi neželeni stranski učinki. Med najpogostejše štejemo draženje, ki se lahko pokaže s pekočo bolečino, rdečico. Koža je lahko ob uporabi suha in zategnjena, nemalokrat pride pri prekomerni uvodni uporabi tudi do luščenja. Če veste, kako primerno uvajati retinoide, se lahko večini teh stranskih pojavov izognete, pomembno pa je tudi, da se v primeru stranskih učinkov primerno odzovete. 

Stranski učinki so torej možni, niso ravno zaželeni, so pa možni in v večini primerov po nekaj tednih redne, pametne in zmerne uporabe izzvenijo, tako da je strah odveč - to seveda ne velja za hujše alergične reakcije, saj v tem primeru seveda takoj prenehajte z uporabo :) 

Kako uvajati retinoide?

Uvajanja novega izdelka z retinoidi se lotite v tedenskih sklopih, vsak sklop naj traja vsaj 4 tedne. Tak vrsti red vam priporočam tudi kasneje ob menjavi oziroma višanju koncentracije retinoidov - če preidete na nov izdelek, ki nima določenega % koncentracije in ne veste, ali je močnejši ali šibkejši od vašega prejšnjega; kadar dvignete koncentracijo npr. z 0,25 % na 0,5 % in potem z 0,5 % na 1 % - vsakokrat vam priporočam enake tedenske sklope, da se izognete morebitnem draženju, luščenju, rdečici ali občutljivosti kože. 

Priporočam vam, da retinoide vedno postavite v svojo večerno rutino. Ob stiku z UV žarki se moč retinoidov praktično takoj izgubi, zato so tudi vsaj približno kakovostni retinoidi pakirani v embalažah, ki popolnoma onemogočajo dostop UV žarkov do izdelka. Če ima vaš izdelek v lončku ali prozorni steklenički med sestavinami zapisan vitamin A, je ta verjetno v mikro vrednosti in ne šteje kot pravi retinoid, ki bi zahteval uvajanje :) Za jutranjo rutino imate na voljo dovolj ostalih aktivov, ki podprejo večerno uporabo retinoidov.

Spodaj je predlog uvajanja retinoidov, kot ga običajno dam svojim strankam in se super obnese. Kar morate vedeti, je, da če se pojavijo stranski učinki, stopite korak nazaj, ne naprej - raje za kak teden prenehajte z uporabo, kot da bi ob znakih draženja nadaljevali. Če se koža noče in noče navaditi, sploh ni nobenega problema, če retinoide uporabljate vedno in večno samo dvakrat na teden, tudi od tega bo imela vaša koža veliko koristi. Če imate hujše primere aken, pigmentacij ali gubic, lahko stopnjujete uporabo do vsakega večera, če koža to dovoli.

Priporočamo:

Prvi sklop tednov:

  • Prvo pravilo: naj se vam nikamor ne mudi. Če do danes niste uporabljali retinoidov, nekaj tedno razlike ne bo bistvenega pomena. 
  • Drugo pravilo: pred uporabo novega izdelka ali višje koncentracije sorodnega izdelka obvezno naredite test občutljivosti - kapljico retinoida nanesite na podlaht in počakajte 24 do 48 ur. Če je s kožo na tem predelu vse v redu, kapljico retinoida nanesite na predel podbradka tik pod čeljust in kožo ponovno spremljajte 24 do 48 ur. Šele v primeru, da se na tem mestu ne pojavi draženje, se lotite uporabe
  • Po nekaterih raziskavah lahko nanašanje retinoidov na mokro kožo (takoj po umivanju ali nanosu tonika) pomaga retinoidom prodreti globlje, kar pa v uvajalnem obdobju ali za višje koncentracije / močnejše oblike ni priporočljivo, ker vas neizbežno izpostavlja višji možnosti tveganja za draženje. Retinoide po pravilu nanašamo na suho kožo nekaj minut po umivanju, nato pa jih 20 do 30 minut pustimo samostojno delovati. 
  • Če je vaša koža občutljiva, v prvem obdobju zvečer temeljito odstranite ličila in kožo zvečer primerno umijte, nato nanesite najbolj nevtralno možno vlažilno kremico in počakajte, da se primerno vpije. nato nanesite izdelek z retinoidom - za začetek potrebujete za velikost enega ali dveh grahov - ne pretiravajte s količino, saj se bo že zaradi kremne podlage grah retinoida čisto lepo razporedil. Uporabi kreme pred nanosom retinoidov rečemo tudi buffering in prav vam lahko pride tudi pri drugih aktivih, na katere je vaša koža morebiti občutljiva. Z dodatno plastjo med kožo in retinoidi ali drugimi aktivi se sicer nekaj jakosti izgubi, predvsem pa se bistveno zmanjša možnost draženja.
  • Ob izredno občutljivi koži lahko nanesete retinoid in ga čez 20 do 30 minut s kože sperete. Koži boste tudi na ta način gradili odpornost na aktivnost retinoidov, tako da naj vas ne skrbi. 
  • Če vaša koža ni občutljiva, podlaga s kremo ne bo potrebna, vseeno pa količina ostane enaka. Za grahek do dva retinoida zvečer nanesite na kožo nekaj minut po umivanju, ko bo koža že popolnoma suha. Retinoid na koži pustite delovati samostojno vsaj 20 do 30 minut.
  • Bistvo prvega uvajalnega obdobja pa je uporaba največ dvakrat na teden. Uporabo retinoidov vsak večer že od prvega nanosa naprej izrecno odsvetujem, saj je verjetnost draženja, rdečice in luščenja, pekoče bolečine in poškodovane povrhnjice izrazito visoka. Izberite recimo ponedeljek in četrtek, na ostale večere pa uporabite kakovostne vlažilne izdelke s hialuronsko kislino, ceramidi, peptidi in podobnimi, nežnejšimi sestavinami. 
  • V prvem obdobju uvajanja retinoidov vam tudi ne priporočam uporabe eksfoliantov ali pilingov - dajte koži čas, da se navadi na retinoide, preden jo zbombardirate z drugimi stvarmi :) 

Priporočamo:

Drugi sklop tednov:

  • Ob občutljivi koži in nanosu retinoidov na kremno podlago vam priporočam, da po štirih tednih uvajanja poskusite retinoid samostojno nanesti na popolnoma suho kožo nekaj minut po umivanju. Ne dvigajte še števila uporabe na teden in nikakor še ne dvigajte koncentracije, temveč ga raje poskusite nanašati dvakrat na teden samostojno, po 30 minutah pa čez nanesite vsaj vlažilno kremo.
  • Če vaša koža ni občutljiva in ste svoj retinoid do sedaj brez težav uporabljali dvakrat na teden, je čas, da uporabo dvignete na trikrat na teden. Na preostale dneve seveda kožo zadostno navlažite, pomirite in nahranite.

Tretji sklop tednov:

  • Občutljiva koža bi zdaj že morala biti vajena samostojne uporabe retinoidov, zato lahko nadaljujee v tem tempu, lahko pa dvignete uporabo na trikrat na teden.
  • Ne glede na občutljivost kože vam priporočam, da koncentracijo retinoida ali prehod na močnejšo obliko naredite, ko prvi izdelek porabite. Nič, absolutno nič ni narobe, če še naprej uporabljate isto koncentracijo in isti izdelek, a če želite dvigniti koncentracijo, porabite nižjo do konca - izdelkov je škoda, v končni fazi denar res ne pada z neba :) Šele, ko pridete do faze, ko lahko svoj prvotni, šibkejši izdelek brez težav uporabljate vsak ali vsak drugi dan, povišajte koncentracijo oziroma zamenjajte izdelek.
  • Neobčutljiva koža pa sedaj obvlada, zato svoj prvotni izdelek uporabljajte vsak drug večer oziroma res po potrebi vsak večer, preden preidete na novega.

Kako uporabiti retinoide v rutini:

  • Retinoide uporabljajte zvečer in če se le da, jih pustite delovati celo noč.
  • Retinoide vedno nanesite na čisto, suho kožo nekaj minut po umivanju, le resnično napredne, zverzirane uporabnice z veliko kilometrine lahko pred retinoidi uporabijo še kakšne druge aktive - recimo peptide v tekoči obliki ali nežne PHA kisline (v nizki koncentraciji).
  • Po nanosu retinoidov počakajte vsaj 20 do 30 minut, da zaradi svoje specifične pH vrednosti in aktivnosti opravijo bistveni del svoje naloge.
  • Po teh 20. do 30. minutah lahko kožo popršite s tonikom v spreju, nato pa vam v uvajalnem obdobju svetujem nanos izdelkov s hialuronsko kislino ali peptidi, nego pa zaključite z izdelkom s ceramidi.
  • Dokler nimate resnične kilometrine (leta in še več) pri uporabi retinoidov, vam ne priporočam uporabe retinoidov v rutini z eksfolianti (AHA in PHA kisline, glikolna, salicilna, mandelična ...), daj lahko pride do hujšega draženja, kombinacija višje koncentracije retinoidov in močnejših eksfoliantov pa lahko povzroči tudi kemične opekline. 
  • V četrtem sklopu tednov uvajanja  vam priporočam, da 30 minut po nanosu retinoidov kožo nežno popršite s tonikom v spreju in nanesete izdelek z niacinamidom, potem pa zaključite nego s ceramidi. To je za kožo verjetno ena najbolj optimalnih, najmočnejših obnovitvenih kombinacij, kar jih zvečer lahko dobi :) 
  • Na večere, ko ne uporabljate retinoidov, se potrudite kožo pametno navlažiti - hialuronska kislina in veliko ceramidov, saj boste tako svežim celicam, ki jih retinoidi odkrivajo, zagotovili hranila za zdravo delovanje. Prav tako boste s tem poskrbeli, da bo vaša povrhnjica kljub vsem aktivom zdrava, močna in sposobna varovati vaše telo, kar je njena osnovna naloga.
  • Ne pozabite: Retinoidi so kot telovadba / trening za kožo in pri tem pretiravanje lahko povzroči vse prej kot koristi. Če začnete z nič vsak dan telovaditi, tvegate poškodbe mišic in sklepov. Enako velja za npr. dvigovanje pretežkih uteži v telovadnici, ko vaša koža ni vajena še niti dela s težo vašega telesa. Počasi in postopoma!

Priporočamo:

Ob uporabi retinoidov pa je najbolj bistvena vsakodnevna uporaba visoke UV zaščite! 

Če ne želite, menite, da ne morete ali se vam ne zdi potrebno uporabljati UV zaščito tudi ob deževnih in meglenih dneh, se uporabe retinoidov ne lotevajte. Učinek retinoidov pomanjkanje UV zaščite popolnoma izniči - se pravi mečete svoj denar in svojo energijo stran, prav tako pa je lahko zaradi odkrivanja svežih novih celic koža še bolj občutljiva na UV žarke, kar lahko pomeni več mikropoškodb in več pigmentacij, česar pa si verjetno ne želite :)

Priporočilo: Koncentracije in števila uporabe na teden ne povišujemo spomladi ali poleti, temveč počakamo na jesen in zimo. Čez poletje raje zmanjšajte število uporab in se držite izdelka oziroma koncentracije, ki jo že poznate in veste, da kože ne draži.

Kje uporabljati retinoide?

  • Zaradi svoje močne aktivnosti lahko retinoidi torej izzovejo draženje, rdečico ali luščenje, zato načeloma za okoli oči uporabljamo prilagojene, prav temu predelu primerne izdelke z retinoidi, recimo tole kremo.
  • Na retinoide in druge aktivne učinkovine pa je lahko še bolj občutljiva tudi koža na vratu in dekolteju, zato se uporabe lotite po principu prvega sklopa tednov za občutljivo kožo - najprej nanesite vlažilno kremo in nato retinoide. Priporočam, da jih na začetku vsaj 4 tedne uporabljate največ dvakrat na teden, potem počasi preidete na trikrat na teden.
  • Po uvajalnem obdobju, če bo s kožo vse v redu in se vam bo zdela primerno uvedena, lahko poskusite retinoide na vratu in dekolteju uporabiti samostojno, seveda ponovno samo dvakrat na teden in s primerno podporno nego - s ceramidi in UV zaščito.
  • Velika verjetnost je, da na vratu, okoli oči in na dekolteju niti po uvajanju ne boste mogli uporabljati tako visoke koncentracije kot na obrazu, vendar pa retinoidi delujejo tudi v nižjih koncentracijah in z manj uporabami na teden, le vztrajati morate skozi daljše časovno obdobje.

Retinoidi so vrhunec nege kože, uporabljajte jih pametno in uživajte v rezultatih!

Če imate še kakšno vprašanje - vedno me najdete na info@dragocena.si.

Priporočamo:

Delite prebrano objavo:


Foto Galerija:


 

Napišite svoje mnenje:

Vpišite svoje ime ali nadimek
Vpišite mnenje ali komentar