Prosimo vas, da med možnostmi izberete način plačila in dostavno službo, ki vam najbolj ustreza. Če ne najdete e-mail potrdila naročila, preverite v promocijah ali neželeni pošti ter ga premaknite v glavni nabiralnik, da boste na tekočem s svojim naročilom. 

Vitamin C v negi kože

Vitamin C vsekakor sodi med antioksidante, ki so v našem telesu neprecenljivi. Preberite, kako in zakaj si lahko z njim pomagate pri negi kože!

Vitamin

Bistvenega pomena je seveda predvsem vnos v telo, ogromno razliko pa lahko v pravi obliki naredi tudi ob nanosu na kožo! Kaj pa pomeni, da je antioksidant? Kako ga uporabljati, da imate od njega največ koristi?

Da so vitamini bistvenega pomena za zdravo delovanje našega telesa, je že vsem jasno, kako pomembni pa so določeni vitamini tudi za kožo, v bistvu šele spoznavamo. Vitamin C je na voljo v različnih oblikah, danes pa bi vam rada predstavila, kako pomemben je tako zunaj kot od znotraj.

ANTIOKSIDANT

Ste se kdaj vprašali, kaj pomeni, da je neka sestavina ali hranilo antioksidant? Na kratko: Antioksidanti so molekule, ki se borijo proti prostim radikalom. Ker tudi v negi kože stalno opletamo s tem izrazom, še to: prosti radikali so spojine, ki povzročajo težave, če jih je na določenem mestu naenkrat preveč. Ko napišem težave, mislim na to, da so prosti radikali povezani z ogromno boleznimi - diabetesom, srčnimi obolenji, rakom in drugimi težavami, ki jih lahko zaznavamo tudi samo kot staranje. Naše telo ima ob zadostnem vnosu pravih hranil odlično naravno obrambo proti prekomernem razraščanju prostih radikalov, zato v svoji prehrani nikakor ne pozabite na sadje, zelenjavo in primerne prehranske dodatke. Antioksidanti so torej molekule, ki nevtralizirajo proste radikale - nestabilne molekule, ki poškodujejo naše zdrave celice. Med najpomembnejša antioksidanta v našem telesu štejemo flavonoide, vitamin C in vitamin E. O vitaminu E in flavonoidih enkrat drugič, danes o vitaminu C :)

VPLIV ORALNEGA VNOSA VITAMINA C NA KOŽO

Vitamin C v večji količini najdemo v epidermisu - zunanji plasti naše kože - in tudi dermisu - notranji plasti naše kože. Ker deluje kot antioksidant, se pravi se bori proti prostim radikalom in s tem raku ter ostalim obolenjem kože, ter ker sodeluje pri procesu nastajanja kolagena, gradnika zdrave kože, je dejansko od znotraj nepogrešljiv tudi za lepo kožo. Pri tem ogromno vlogo odigra predvsem pri tistih z višjo porabo vitamina C, do katere pride zaradi:

  • onesnaženosti zraka, 
  • kajenja in uživanja alkohola,
  • visokega vnosa sladkorja in polinasičenih maščobnih kislin,
  • sevanja, v katero je vključeno tudi prekomerno izpostavljanje soncu, 
  • bakterijske, glivične in virusne okužbe,
  • prekomeren vnos železa, magnezija, bakra in cinka, 
  • preveč ali premalo kisika v telesu, 
  • intenzivna in dolgotrajna vadba, ki povzroča poškodbe tkiv,
  • pomanjkanje antioksidantov v telesu. 

Ko v telesu primanjkuje antioksidantov, pravimo, da je prišlo do oksidativnega stresa, podaljšano obdobje oksidativnega stresa pa vodi k obolenjem, tudi h kardiovaskularnim obolenjem in raku. Seveda pa telo najprej prične vitamin C in druge antioksidante jemati tam, kjer so najmanj potrebni, zato je koža ekstremnih športnikov, kadilcev in alkoholikov v večini precej v slabem stanju. Telo bo namreč vedno počrpalo zaloge za pomembnejše organe in se ne bo obremenjevalo s tem, da vaša koža pač ni več tako napeta, kot je bila. Če s prehrano ne morete (in večina ne more) zagotoviti telesu zadostne količine vitamina C, vas vabim, da pogledate tale prehranski dodatek. 

BISTVENO: Če je eden glavnih gradnikov kože kolagen in če vemo, da je vitamin C nujno potreben za nastajanje kolagena v telesu, potem je jasno, kako pomembno vlogo na izgled kože ima zadosten vnos vitamina C. Uživanje zadostne količine vitamina C pa poviša tudi učinkovitost vaše vsakodnevne UV zaščite, ki preprečuje prekomerno nabiranje prostih radikalov na površini kože. S tem pa vam tudi oralno jemanje vitamina C pomaga v delovanju proti prezgodnjem staranju kože in raku kože, saj je oboje v veliki meri posledica izpostavljanja Uv žarkom. Vitamin C namreč zmanjša celične poškodbe in tako pomaga tudi celicam kože pri celjenju - na kratko: vitamin C se odlično bori proti negativnim vplivom prostih radikalov, deluje pa tako proti gubicam kot proti pigmentnim madežem.

Priporočamo:

VITAMIN C V IZDELKIH ZA NEGO KOŽE

Kot antioksidanti delujejo znotraj telesa, delujejo tudi na površini kože - zmanjšajo oksidativni stres oziroma nevtralizirajo delovanje prostih radikalov. Vsestranskost serumov z vitaminom C potrjujejo predvsem uporabnice, ki se vedno znova vračajo k temu odličnemu antioksidantu. Med izzive s kožo, pri katerih izkoriščamo prednosti vitamina C v negi kože, štejemo predvsem: pigmentacije in pigmentne madeže, posledice in brazgotine po aknah, neenakomeren ten, drobne gubice, akne in mozolje, razširjene pore in na splošno utrujeno, sivkasto kožo

Ko pa govorimo o negi kože, ne moremo mimo moči, ki jih ima ta antioksidant - ker pomaga odpravljati negativne posledice prostih radikalov, je odličen za nego praktično vseh vrst kože. Koži pomaga pri regeneraciji, da se celice hitreje obnovijo in so posledice sprememb manj vidne. 

Ker je vitamin C visoko na kislinski lestvici, nanašan topično (na kožo) spodbuja tudi nastajanje kolagena in elastina, ki sta nujno potrebna za čvrsto in prožno kožo. Poleg tega zavira nastajanje melanina, krivca za pigmentne spremebne in s tem temne madeže. V kombinaciji z dobro UV zaščito je vitamin C torej lahko vaš glavni zaveznik v boju proti pigmentnim madežem. Pri dolgotrajnejši uporabi obojega pa lahko pomagate tudi preprečiti nadaljnje nastajanje pigmentnih sprememb, ki jim laično pravimo starostne pege, čeprav s starostjo nimajo prav veliko skupnega :) 

Med vrstami vitamina C lahko rečemo, da je L-askorbinska kislina (kot v Skin Archi-TEC serumu) najbolj stabilna in vsekakor najpogostejša sestavina kozmetičnih izdelkov. Raziskave so potrdile, da je vitamin C v tej obliki bolj učinkovit v obliki seruma kot v obliki kreme ali tonika. Priporočamo, da najdete popolno kombinacijo nočnega seruma z vitaminom C in čez nanesete dobro vlažilno ali hranilno kremo. Vitamin C se odlično obnese v kombinaciji z vitaminom E, na splošno pa ga ni najbolje kombinirati s kislinami tipa azelaična, glikolna, salicilna, mandelična in podobnimi. Lahko pa ga kombinirate recimo s hialuronsko kislino ali hranljivimi lipidnimi sestavinami. 

Naslednja oblika, ki nam je zelo ljuba, je askorbil tetraizopalmitat (ascorbyl tetraisopalmitate) kot v izdelki C-Active, ki pa je med najmočnejšimi oziroma najučinkovitejšimi oblikami vitamina C. Ta oblika je prijaznejša do občutljive kože, ki velikokrat z draženjem reagira na zgoraj omenjeno askorbinsko kislino. Če je askorbinska kislina topna v vodi, pa je askorbil tetraizopalmitat topen v maščobah, kar na kratko pomeni, da se lažje in globlje vpije. Ta maščobotopna oblika je prav tako odlično obstojna, se globoko vpije, preprečuje transdermalno uhajanje vode, poviša prožnost in navlaženost kože ter opazno pomaga proti pigmentacijam in znakom staranja. 

V izdelkih najdemo tudi magnezijev askorbil fosfat (magnesium ascorbyl ahosphate), ki pa ni oblika vitamina C, temveč prekurzor (predgradnik) vitamina C, tako da lahko rečem, da gre za dobrodošlo sestavino, ki prav tako deluje antioksidativno in hkrati podpira vpijanje ostalih oblik vitamina C v kožo.

Omenila bi le še četrto obliko in sicer askorbil palmitat (ascorbyl palmitate), ki ga lahko v izdelkih uporabimo tudi zato, da ostale sestavine prodrejo globlje. Če kot vitamin C ni kak presežek učinkovitosti kot askorbinska kislina ali askorbil tetraizopalmitat, pa vseeno prodira v kožo in spodbuja nastajanje kolagena.

KAKO NAJBOLJE IZKORISTITI VITAMIN C V NEGI KOŽE

Kot veste, vam z veseljem vedno povem, kdaj in kako izdelke uporabljati, da boste imeli od njih kar največ koristi. Vitamin C v serumu ali kremi imamo daleč najraje zjutraj in sicer takoj po umivanju na še mokro kožo, da se čimbolje vpije. Ker ima večina izdelkov z vitaminom C specifično pH vrednost, ni slaba ideja, če nekaj minut po nanosu počakate, da se vaš serum, tonik ali krema z vitaminom C čimbolje vpije. Nego lahko nadaljujete s tonikom, hialuronsko kislino, peptidi, ceramidi, vlažilnimi kremami ali kar neposredno z UV zaščito. Svojim varovankam vedno pravim, da če ne uporabijo ničesar zjutraj, ker nimajo časa, naj nanesejo vitamin C in UV zaščito - za hitro jutranjo nego bo to super dovolj! Če imate močnejše oblike (maščobotopne) in višje koncentracije, z uporabo raje začnite zvečer in ne na mokro kožo, temveč nekaj minut po umivanju na čisto in suho kožo. Počakajte, da se primerno vpije, nato lahko uporabite malo tonika in nanesete svoje ostale negovalne izdelke - vlaženje, okluzive in mastnejše izdelke.

OPOZORILO: Ne vem, kako naj bolj jasno zapišem, kot običajno povem - nobene, ampak resnično nobene potrebe ni po lovljenju najvišjih koncentracij, najmočnejših izdelkov in prekomerni uporabi. Iskanje izdelkov z najmočnejšo obliko in najvišjo koncentracijo se večkrat kot ne konča v izrazitem draženju! Spletno trgovino s kozmetiko imam že deset let in v tem času sem videla že vse - tudi ogromno poškodb povrhnjice zaradi najmočnejših aktivov, lep kos alergijskih reakcij na premočne aktive, cel kup rdečice in tudi močnejših znakov draženja. In skoraj večina je bila posledica premočnih in prepogosto uporabljenih izdelkov. Vitamin C je odlično učinkovit že v nižjih koncentracijah, iskanje 20 ali 35 % seruma z vitaminom C nima smisla, saj tako visoka koncentracija (sploh kakšne askorbinske kisline) praktično ne pomeni drugega kot draženje. Priporočam vam, da vedno začnete z blažjimi, bolj nevtralnimi izdelki, manj uporabami na teden in bolj premišljeno - vitamina C, na primer, dvakrat na dan ni treba uporabljati, raje v drugi rutini uporabite kaj od ostalih aktivov - niacinamid, retinoide, peptide, eksfoliante ... možnosti je praktično neskončno :)

ZAKLJUČEK

Če jemljete prehranske dodatke s kolagenom, nikakor ne pozabite na dodajanje vitamina C, saj brez vitamina C jemanje kolagena skorajda nima smisla. Prednosti jemanja vitamina C so za zdravje seveda jasne, saj ne mine prehlad, pri katerem ne bi slišali nasveta "čaj z limono in medom", vsekakor pa ga priporočam tudi v negi kože, če želite svoji koži vrniti nekaj energije, izenačiti ten, kožo osvetliti in se boriti proti temnim madežem, posledicam aken in drugih vnetij, odlični rezultati se kažejo tudi ob daljši uporabi v primeru drobnih gubic, vitamin C pomaga dodatno vlažiti, predvsem pa deluje kot antioksidant in se vam pomaga boriti proti znakom staranja, ki so posledica prostih radikalov na in v koži.

Hitro izberite svoje izdelke z vitaminom C in osvežite svojo kožo!

Priporočamo:

Delite prebrano objavo:



 

Napišite svoje mnenje:

Vpišite svoje ime ali nadimek
Vpišite mnenje ali komentar