Prosimo vas, da med možnostmi izberete način plačila in dostavno službo, ki vam najbolj ustreza. Če ne najdete e-mail potrdila naročila, preverite v promocijah ali neželeni pošti ter ga premaknite v glavni nabiralnik, da boste na tekočem s svojim naročilom.
Vitamin C je fenomenalen in odlično raziskan antioksidant, ki odlično podpre kožo, ni pa nujno, da se bo vaša koža z njim super ujela. Nekateri z lahkoto uporabljajo različne serume in kremice z vitaminom C, nekateri ga ne prenašajo, tretji pa morajo pozorno izbirati med oblikami, zato tokrat pozornost namenjam oblikam oziroma derivatom vitamina C, ki so na voljo na Dragocena.si. Seveda obstajajo tudi druge :)
Več o delovanju samega vitamina C v negi kože sem zapisala že v tem prispevku, kjer sem poudarila tudi pomembnost jemanja vitamina C oralno oziroma višjega vnosa s prehrano, saj je vnos antioksidantov v telo bistvenega pomena tudi za zdravje in lepoto kože. Derivat ali oblika nekega vitamina pomeni, da je šel le ta skozi neke vrste kemične reakcije, s čimer se modificira struktura in izboljša delovanje.
Askorbinska kislina (Ascorbic Acid)
Najbolj raziskana, neposredna vodotopna oblika vitamina C - tehnično gledano je askorbinska kislina naziv za čisto obliko vitamina C. V koži predstavlja največjo količino antioksidantov kot takih, kot sestavina v negi kože pa je odličen anti-age antioksidant, ki odlično podpre UV zaščito, zato jo imamo najraje zjutraj. Lahko pomaga proti gubicam in drugim znakom staranja, dobro se obnese tudi proti pigmentacijam.
Ima pa v izdelkih za nego kože precej izzivov s stabilnostjo - običajno rečemo, da hitro oksidira - spremeni barvo in zmanjša se ji učinkovitost. Prav zaradi nestabilnosti askorbinske kisline je v dobrih izdelkih običajno podprta z drugimi antioksidanti in stabilizatorji, med katerimi sta nekako najbolj zaželena ferulinska / ferulična kislina in vitamin E. S to kombinacijo je na voljo kar nekaj high-tech in high-end izdelkov, vedno večkrat pa se ta kombinacija pojavlja tudi v dostopnejših izdelkih. To obliko vitamina C vsebujeta zdaj že ikoničen SkinTRA serum Light Your Skin in poseben tretma C-Acid, na voljo pa je tudi v profesionalni različici za spiranje, terApis 40 % askorbinska kislina.
Derivat vitamina C, ki je tudi topen v vodi, kar pomeni, da se da z njim ustvarjati izdelke na vodni osnovi - torej niso nujno na mastni osnovi in so primerni tudi za mešano in mastno kožo. Gre za kombinacijo vitamina C in sladkorja (glukozida), ki se po vpijanju v kožo s pomočjo encima alfa-glukozidaze pretvori v askorbinsko kislino - torej najčistejšo obliko vitamina C. Zaradi pretvorbe je bistveno manjša verjetnost draženja in občutljivosti, vseeno pa dobro poskrbi za anti-aging in osvetljevanje.
Prednost uporabe askorbil glukozida pred npr. askorbinsko kislino je s stališča izdelkov predvsem stabilnost. Kot sem zapisala zgoraj: askorbinska kislina je sama po sebi precej nestabilna, medtem ko vezava molekule askorbinske kisline na sladkorno molekulo vrhunsko izboljša stabilnost same spojine. Druga prednost pa je seveda sposobnost povezovanja z drugimi sestavinami v pH okolju, ki je bližje koži, kar pomeni, da je askorbil glukozid super tudi za občutljivo in v primeru tega BasicLAB seruma kuperozne in rozacejaste kože, kakršni je namenjen tudi rožnati tonik v spreju iz linije Redness & Capillary Soothing.
Zanimiva oblika, ki je topna v vodi in maščobah, zato jo je enostavno kombinirati z različnimi drugimi sestavinami - super se kombinira tudi v različnih izdelkih (od serumov do kremic in UV začit), zato jo lahko izkoristijo v izdelkih za praktično vse tipe kože. Mehanizem delovanja je nekaj drugačen od ostalih, ker po konverziji v aktivno obliko sodeluje z bakrovimi ioni na mestih aktivne tirozinaze (encima, ki “skrbi” za melanin). Na kratko: kaže, da se odlično obnese pri zmanjševanju pigmentacij, ker manjša nastajanje melanina.
Seveda ravno tako kot ostale oblike deluje kot antioksidant in je odlična podlaga za UV zaščito vsako jutro, nekateri pa pravijo tudi, da pospešuje celjenje ranic in deluje proti vnetjem. Na drugi strani kaže, da ta etilirana oblika vitamina C odlično spodbuja nastajanje kolagena in tako zmanjšuje gubice, baje pa naj bi učinkovito zmanjševala tudi posledice UVB poškodb (torej opeklin). Najmočnejše delovanje ima ob vitaminu E, ferulinski kislini, vlažilnih sestavinah (humektantih) in sestavinah proti pigmentacijam (npr. mandelična kislina, arbutin).
Še posebej bi izpostavila BasicLAB Balancing serum na vodni osnovi, ki je bil moj najljubši poletni jutranjik, ker se odlično vpije in ne pušča niti malo mastnih sledi, je pa vseeno vrhunsko vlažilen. Je tudi moja prva izbira pri problematični, mešani, mastni in k aknam nagnjeni koži, ker je za vitamin C super lahkoten, ne draži in ne masti, ampak odlično vlaži in pomaga pri tistem zdravem sijaju kože. S filtratom riževe vode, prebiotiki in vitamini B pomaga manjšati tudi izbruhe aken. Za zrelo kožo ima BasicLAB na voljo dnevno kremico s to obliko vitamina C v kombinaciji s peptidi za noro glajenje. Etilirano obliko vitamina C najdemo v treh izdelkih SkinTRA in sicer novem serumu proti pigmentacijam Eraser, nočnem in zelo nežno eksfoliativnem toniku Brightoner ter najmočnejšem Skintrinem eksfoliantu Destructorju. No, ne smem pa pozabiti niti na najnežnejši in neverjetno kremasti korejski serum Beauty of Joseon Light On Centella +Vita C, ki bo ustrezal predvsem bolj suhi in precej občutljivi koži.
SAP ali Sodium Ascorbyl Phosphate je še ena vodotopna in nežna oblika oz. derivat vitamina C, ki se pričenja pojavljati v vedno več izdelkih. Ob klasičnem antioksidativnem delovanju in pomoči proti pigmentacijam pa tudi dobro podpira povrhnjico. Gre za kombinacijo askorbinske kisline, fosfata in soli, ki gre skozi encimski proces ob nanosu na kožo in se pretvori v aktivno L-askorbinsko kislino, pri čemer je do kože nežnejši in je na splošno stabilnejši od klasične askorbinske kisline. Raziskave kažejo, da ustvarja okolje, v katerem se bakterije težje razmnožujejo, zato bi lahko pričakovali manj ogrcev in izbruhov mozoljev.
S tem derivatom vitamina C imamo na Dragoceni na voljo zelo specifičen serum proti pigmentacijam, ki je zasnovan na samih odličnih depigmentacijskih sestavinah - azelaični kislini, traneksaminski kislini, alfa arbutinu, niacinamidu in seveda SAP. BasicLAB Depigmenting serum najdete tukaj.
Tudi MAP je vodotopna in nežna oblika oz. derivat vitamina C, ki pa se rada znajde tudi v maščobnem okolju. Je odličen antioksidant, ki spodbuja navlaženost kože globlje od klasične askorbinske kisline, a ni tako zelo učinkovit pri drugem delovanju. Na splošno ga koža odlično prenaša, dobro pa se obnese tudi pri zmanjševanju izbruhov mozoljev. Gre za kombinacijo askorbinske kisline in magnezijeve soli, kar bistveno izboljša stabilnost antioksidanta - tako na zraku kot na UV žarkih.Ta derivat vitamina C najdete v Apisovi odlični nočni kremici, ki vsebuje tudi dve obliki etinoidov, hialuronsko kislino ter olje abisinije, avokada in olje monoi, ceramide, vitamin E in pantenol - za noro podporo kožo in super glajenje. Uporabnice pravijo, da je koža že po prvi uporabi noro zglajena in kot mladostno spolirana :)
Od oblik / derivatov vitamina C, ki so topni v vodi, pa k takim, ki so topne v maščobah. Za uporabnika to načeloma pomeni, da izdelek ne more biti popolnoma na vodni osnovi, zato se ne bo v sekundi vpil brez sledi. Kot antioksidativna sestavina seveda podari elektron prostemu radikalu in ga tako nevtralizira, se pravi smo še vedno pri popolni jutranji podlagi za UV zaščito, ampak mogoče bolj za suho do zelo suho kožo - zaradi tipov izdelkov, v katerih se ta oblika vitamina C pojavlja. Raziskave kažejo, da ima večjo moč vpijanja od oblik, topnih v vodi.
Ob dobri sposobnosti vpijanja v kožo pa ima ta oblika še eno prednost - obstojnost. Če klasična askorbinska kislina potrebuje veliko podpore, da zdrži dlje kot nekaj tednov, je tetra oblika odlično obstojna tudi dlje. Sposobnost vpijanja naj bi bila nekje 3x boljša, kar pomeni tudi boljše delovanje na globljih plasteh kože - torej še več antioksidativnega delovanja in boljše delovanje proti pigmentacijam, gubicam in drugim znakom staranja. V primerjavi s klasično askorbinsko kislino ima tetra oblika tudi bistveno nižji potencial draženja, kar je seveda vedno dobrodošlo.
S tem derivatom vitamina C je na Dragoceni verjetno na voljo daleč največ izdelkov. Najlažji (se pravi tak, ki se najhitreje vpije) je verjetno SkinTRA tonik v spreju, uporabnice pa noro pohvalijo mehko in gladko kožo po uporabi SkinTRA C The Light seruma, ki vsebuje tudi kombinacijo peptidov. Tudi obe SkinTRA UV zaščiti vsebujeta to obliko vitamina C, enako pa velja tudi za UV zaščiti meni ljube znamke BasicLAB. Le ta ima na voljo z maščobotopno obliko vitamina C na primer super učinkovito emulzijo, ki se odlično obnese kot jutranji serum, za zvečer pa jaz po uporabi retinoidov z veseljem posežem po njihovem oljnem serumu. Vitamin C v maščobotopni obliki askorbil tetraizopalmitata najdemo v veliko vlažilnih kremicah, tudi BasicLABovi vlažilni in bogati.
Za tiste, ki obožujemo vitamin C in ga naša koža odlično prenaša, je torej na voljo ogromno izdelkov. Če ne veste, kaj bi izbrali, bi vam rada samo namignila - z izdelki se ni treba poročiti, kar pomeni, da najprej poskusite tistega, ki se vam zdi nekako najbolj primeren, ga porabite do konca, naslednjič pa lahko vzamete kakšnega drugega :)
Topikalna uporaba vitamina C lahko pomaga lajšati vnetja in posledice - tudi mozoljev na primer, a se kljub vsem prednostim uporabe ni treba do nezavesti mučiti z njim. Nekatere kože ga ne prenašajo, zato ni nič narobe, če posežete po drugih antioksidantih. Za mešano, mastno in aknasto kožo je niacinamid odlično nadomestilo. Za suho, zelo suho in zrelo kožo pa se vrhunsko obneseta vitamin E in koencim Q10 (oba topna v maščobah). Izrazito nevtralen serum brez vitamina C in niacinamida je recimo novi BasicLAB Strengthening serum, zasnovan z antioksidanti, ki jih gotovo še ne poznate!
Napišite svoje mnenje: