Prosimo vas, da med možnostmi izberete način plačila in dostavno službo, ki vam najbolj ustreza. Če ne najdete e-mail potrdila naročila, preverite v promocijah ali neželeni pošti ter ga premaknite v glavni nabiralnik, da boste na tekočem s svojim naročilom. 

Vse, kar morate vedeti o toniku!

Tonik ali tonik v spreju? Kakšna je razlika? Zakaj ne pretakamo na slepo tonika v pršilko? In kako pomemben je sploh tonik v negi obraza? V prispevku o tem, kakšen tonik izbrati glede na svoje potrebe, zakaj in kako ga uporabljati in kako preveriti sestavine, da bo tonik za vas primeren.

Vse,

Vročina sredi poletja našo kožo ubija, po drugi strani pa se pozimi veliko zadržujemo v ogrevanih in zato suhih notranjih prostorih, naša koža pa se izsušuje skoraj tako kot poleti. In če sem tudi sama še nekaj let nazaj mislila, da je tonik v negi kože čisto odveč, mi je koža pokazala, da ji dodatno vlaženje pa vseeno še kako ustreza.

Kaj je tonik?

Ko rečem tonik, večina pomisli na tonike, ki so se 20 in več let nazaj uporabljali in so bili ob mleku in vlažilni kremi pravzaprav edini negovalni ritual, ki so ga ženske poznale. Morda ni odveč vedeti, da so bili toniki takrat bistveno drugače zasnovani, vendar je to logično, saj so bili ustvarjeni s popolnoma drugim namenom. Ti toniki so bili nemalokrat zasnovani na vodi in alkoholu, njihov glavni namen pa je bilo dodatno čiščenje po umivanju ali so celo predstavljali edini korak čiščenja kože. 

Toniki, ki se uporabljajo z vatnimi blazinicami, so še danes zasnovani na vodi, vendar pa večina vseeno ne vsebuje več alkohola. Ker so prav tako ustvarjeni za dodatno čiščenje, so izsušujoče oblike alkohola zamenjale različne kozmetične kisline, eksfolianti in podobne nežnejše čistilne sestavine. 

Trenutno so torej dobri toniki zasnovani na salicilni, glikolni ali kateri od polihidroksi kislin, zato vsekakor še vedno navijam za njihovo uporabo. Pri aknah in mozoljčkih, pri znakih staranja, pigmentacijah in gubicah, pri razširjenih porah in sivkasti, utrujeni polti lahko že v prvem koraku po umivanju veliko naredimo. Moram pa zapisati, da proizvajalci pred načrtovanjem izdelka pametno zasnujejo tudi embalažo, tako da v primeru, da tonik nima pršilke, ne priporočam, da tonik pretočite v pršilko kar na slepo. Če je izdelek poln čistilih sestavin in močnih kislin, ni namenjen neposrednemu nanašanju in puščanju na koži, temveč dodatnemu čiščenju s pomočjo vatne blazinice. 

V toniku, ki ga uporabljate torej po umivanju in pred nanosom ostalih izdelkov ter je namenjen za uporabo z vatno blazinico, želite nekaj aktivnejših sestavin: salicilna kislina, azelaična kislina, glikolna kislina, vitamin C, polihidroksi kisline in kombinacije vseh teh. 

Vam pa na temmestu iz srca svetujem, da se poskusite izogniti tonikom, ki vsebujejo izsušujoče alkohole (med sestavinami npr. alcohol denat.), saj lahko ob dolgoročnejši uporabi pride do težav s povrhnjico.

Priporočamo:

Kaj je tonik v spreju oziroma mist / meglica? 

Ravno obratno pa velja za tonike, ki so v pršilkah. Ti toniki so ustvarjeni zato, da na koži ostanejo, zato so neredko nežnejši in bolj vlažilni. Pri tem ni odveč omeniti, da je ogromno sprejčkov navadna odišavljena vodica, zato le poiščite tiste, ki imajo vsaj malo dodane vrednosti. Tonik v spreju oziroma vlažilen mist lahko uporabite na različne načine: 

  • Lahko kožo na rahlo popršite takoj po umivanju, da kožo navlažite, pomirite in pripravite na nanos serumov in kremic. 
  • Kožo lahko popršite med različnimi plastmi izdelkov - recimo med serumom in kremo, med aktivom in naslednjim izdelkom. Mislim, da sem tukaj kar dobro opisala, kaj vse se splača nanašati na navlaženo kožo, vsekakor pa pred retinoidi, eksfolianti in UV zaščito tonika ne uporabljamo. 
  • Ko pa se poleti začno dvigovati temperature zunaj in ko je pozimi v stanovanjih in pisarnah vedno bolj suh zrak, vam sprejček še kako prav pride za tisto nujno osvežitev kože, da je vsaj nekaj olajšanja čez dan. 

V toniku v spreju oziroma v mistu vam priporočam, da iščete vlažilne sestavine - kakšne minerale v kombinaciji z glicerinom, hialuronsko kislino, vitamin C je tudi super, niacinamid je super, kakšne kombinacije izvlečkov aloe vere in izvlečkov tigrove trave, peptidi so vedno dobrodošli in nižje količine (se pravi na seznamu sestavin nekje pri repu) glikolne, salicilne ali PHA kislin. Ogromno K-beauty tonikov ima tudi veliko naravnih izvlečkov, hidrolatov, galaktomicete in saharide, ki so sicer čisto dobrodošli, sama pa se še vedno najraje zanašam na dobre znane vlažilne sestavine, med katerimi moja koža še najbolj obožuje glicerin.

Kam sodi micelarna vodica?

Pri tem morate predvsem vedeti, da jo morate, ne glede na navodila na izdelku, sprati z obraza. Miceliji so čistilni agensi, ki so v EU dovoljeni v nižji koncentraciji tudi v izdelki, ki jih ni potrebno spirati. To pa žal pomeni, da proizvajalcem ni treba napisati, da je spiranje potrebno, vam ga pa toplo priporočam. Imeli smo kar nekaj primerov dam, ki niso spirale micelarne vodice, saj so imele micelarno vodico za čiščenje in toniranje hkrati, njihova koža pa se je počutila vedno slabše. Čistilne sestavine moramo z obraza spirati, če ne želimo poškodovati svoje povrhnjice. V ta članek pa sem micelarne vodice uvrstila prav zato, ker jih nekateri uporabljajo za osveževanje in kot tonik, a micelarna tekočina ni tonik, spiranje je obvezno, prav?

Priporočamo:

Kako pa je s hidrolati?

Hidrolat naredimo iz pare destilata različnih aromatičnih rastlin. Rastline torej v kombinaciji z vodo zavremo, da nastaja para, nato pa to paro zbiramo in poimenujemo destilat. Nekateri se tega lotijo kar doma, nekateri pa to paro drago plačajo :) Raziskave hidrolatov sicer izkazujejo nekaj delovanja - recimo antimikrobnega, pomirjujočega in podobno, vendar pa kakšnih hudih učinkov ni zaznati. Kar pa uporabniki običajno zaznajo, če jih uporabljajo kot tonik v spreju (torej mist), da dodatno vlažijo njihovo kožo, vendar je večina tega delovanja na račun vode - navadne H2O, ki kožo pač navlaži. Veliko upov v hidrolate torej ne gre polagati, sploh če nimajo dodanih drugih aktivnejših učinkovin, vsekakor pa recimo sivkin hidrolat, hidrolat vrtnice in podobni nudijo nekaj čistega zadovoljstva in sproščanja ob prijetnih vonjavah, tako da z uporabo vsekakor nadaljujte, če vam izdelek ustreza. Da pa plačujete več kot kakšnih 10 € za hidrolat, pa se mi zdi že skoraj kraja :) 

Ko boste torej izbirali dodatke k negi svoje kože, če tonika ne smatrate kot osnovnega, pred nakupom premislite, za kaj ga potrebujete, kakšno obliko boste izbrali in kaj je v izbranem toniku :) 

Delite prebrano objavo:



 

Napišite svoje mnenje:

Vpišite svoje ime ali nadimek
Vpišite mnenje ali komentar