Prosimo vas, da med možnostmi izberete način plačila in dostavno službo, ki vam najbolj ustreza. Če ne najdete e-mail potrdila naročila, preverite v promocijah ali neželeni pošti ter ga premaknite v glavni nabiralnik, da boste na tekočem s svojim naročilom. 

Slabše, preden je boljše?

Gotovo poznate kar nekaj situacij, v katerih je praktično neizbežno, da je najprej slabše, potem pa gre končno na boljše - preverite, kdaj je se to lahko zgodi tudi pri negi kože in kdaj vas ne sme skrbeti.

Slabše,

Glede na to, da se nam to dogaja v vsakodnevnem življenju, se nam podobno dogaja tudi v negi kože. Še bolj natančno: najpogosteje se nam to dogaja pri aknah, neredko pa tudi pri pigmentacijah. Preverite, zakaj je tako in kako ločiti reakcijo kože od uvodnega obdobja.

Če niste doživeli, pa si gotovo lahko predstavljate: odprete nekaj novih izdelkov za nego kože, jih z veseljem nekaj dni, morda tednov uporabljate, vendar ugotavljate, da je še slabše. Izdelki obljubljajo, da bo vaša koža sijoča, čista, mladostna, vam pa se zdi, da je iz dneva v dan slabše - konkretno pri aknah je to izrazito pogost pojav: še več aken, globoki, podkožni mozolji, koža na videz utrujena, vneta in vi še bolj nesrečni. Po mojih izkušnjah se velika večina tega obdobja tako ustraši, da takoj preneha z uporabo novih izdelkov in se vrne k tistim, ki take reakcije kože niso povzročili. Pa je to prav?

V članku se bom osredotočila predvsem na akne, saj med dopustom, med vikendi, tudi sredi noči občasno dobim zaskrbljena, celo panična sporočila, kako je lahko še slabše in da so izdelki grozni, da ne samo, da ne pomagajo, ampak celo poslabšujejo situacijo. Brez panike: najmanj dva izredno razširjena in meni zelo ljuba aktiva sta prav znana po tem, da povzročata tako imenovano globinsko čiščenje oziroma ang. purging. Poglejmo, zakaj je tako, kako do tega pride in kako v tem primeru ravnati. 

Ključ do prepoznavanja, ali gre za globinsko čiščenje ali za neprimerno reakcijo kože, pri kateri je izdelke res bolje prenehati uporabljati, se skriva predvsem v opazovanju kože in prepoznavanju nekaterih ključnih znakov. Globinsko čiščenje se najpogosteje zgodi ob uporabi retinoidov (retinola in močnejših oblik) ter eksfoliantov (natančneje glikolne in salicilne kisline). Mislim, da sem dovolj obširno opisala, zakaj prihaja do aken, v članku na povezavi, zato samo na kratko - akne nastanejo, ko se pore zamašijo z odmrlimi celicami, odvečnim sebumom in bakterijami. Tovrstni zamaški se zgodijo globoko v porah - precej pod površino kože, zato nekaj časa traja, da privrejo na površino. No, to pa pomeni, da je vaš mozolj v resnici nastal že kar nekaj časa pred tem, ko ste ga vi opazili na površini - zamaški lahko nastanejo tudi do osem tednov prej

Globinsko čiščenje oziroma purging:

In ko začnete uporabljati katerega od aktivov, ki spodbuja odstranjevanje odmrlih celic in nastajanje novih (konkretno prav retinoidi in eksfolianti), ti zamaški prej privrejo na površino. Gre torej za mozolje, ki bi v vsakem primeru nastali, le da nastanejo prej. Ta del reakcije kože se torej imenuje globinsko čiščenje oziroma purging. In to je tudi reakcija kože, ki sicer med uporabniki ni najbolj zaželena, je pa pričakovana in bo izzvenela. Gre torej za dejstvo, da vaša nova nega kože spodbuja obnovo celic in s tem na površino hitreje prikliče mozolje, ki bi drugače nastali vsak ob svojem času. Čeprav se vam morda ne zdi tako, pa stranke po tem uvodnem obdobju potrdijo, da če že morajo nastati vsi ti mozolji, nastanejo prej, saj jih je potem kasneje toliko manj. In to pravzaprav pomeni, da vaša nova nega kože deluje. 

Kako dolgo lahko traja obdobje globinskega čiščenja? Običajno hitrejše nastajanje večjega števila mozoljev traja med 6 do 8 tednov, kar je tudi obdobje, v katerem že lahko ugotovite, ali izdelek vaši koži ustreza ali ne. 

Kako vemo, da gre za globinsko čiščenje? Pozorni bodite predvsem na lokacijo mozoljev. Če se večje število mozoljev pojavi na mestih, kjer imate tudi običajno mozolje, potem stisnite zobe teh nekaj tednov, saj gre skoraj zagotovo za globinsko čiščenje in ne negativno reakcijo kože na nove izdelke. Pri alergijskih reakcijah na nove izdelke se namreč večkrat pojavijo mozolji tudi tam, kjer jih do sedaj niste imeli. 

Kako še ločimo globinsko čiščenje od reakcije na nepravi izdelek? Če vaša koža na splošno izgleda bolje, gre verjetno samo za čiščenje. Prav tako so purging akne znane po tem, da hitreje minejo, zato je res pomembno, da svojo kožo dobro poznate. 

In kdaj gre za reakcijo kože, pri kateri je dobro prenehati uporabljati izdelke?

Malo sem namignila že zgoraj: Če se nečistoče pojavijo na mestih, kjer jih nikoli niste imeli, poskusite za teden dni izdelek odstraniti iz svoje nege. Enako velja, če se na hitro (recimo čez noč) pojavi večje število manjših mozoljčkov, prenehajte z uporabo izdelka za teden dni in nato poskusite ponovno. Znak, da za kak teden postavite nov izdelek na stran, so tudi globlji, boleči mozolji na mestih, kjer se vam to drugače ne dogaja. 

Če se novo nastajanje mozoljev dogaja bistveno dlje kot osem tednov, vam prav tako predlagam, da nov izdelek postavite na stran. Če opažate, da vaša koža izgleda še slabše, kot je prej - se pravi na splošno izgublja sijaj, je razdražena in rdeča, to ne sodi pod globinsko čiščenje, temveč je znak, da izdelek koži ne ustreza.

Kako ravnati? 

Si predstavljate, kolikokrat v zadnjih desetih letih sem že ponovila, da uvajamo en, največ dva nova izdelka na teden? Pa si predstavljate, kako majhen je odstotek ljudi, ki ta nasvet tudi upošteva?

Roko na srce, tudi mene novosti neizmerno mamijo, obožujem odpiranje embalaž in testiranje, obožujem občutek, vonj, teksturo in pričakovanje nečesa novega ob novo odprtem izdelku, a me je moja koža dodobra natrenirala: en nov izdelek na teden. Edino tako ste lahko prepričani, kateri izdelek je tisti, ki vaši koži ne ustreza. Šele potem lahko preverite, ali vaši koži morda ne ustrezajo uporabljene sestavine, dišave, karkoli - najprej morate vedeti, za kateri izdelek gre :) Če uvajate deset novih izdelkov v enem tednu, ob reakciji ne bo druge, kot da postavite vseh deset izdelkov v kot in začnete znova - z enim novim izdelkom na teden, dokler ne pridete do tistega, ki povzroča neprimerno reakcijo. 

Ob reakcijah torej prenehajte z uporabo izdelkov za vsaj teden dni, da ugotovite, če se koža pomiri. Če se ne, je običajno težava globlja - hormonska, prehranska. Če se stanje umiri, počasi ponovno dodajajte po en izdelek na teden. 

Ob globinskem čiščenju pa stisnite zobe in počakajte, da uvodno obdobje mine. Če boste takoj prenehali z uporabo izdelkov, ki spodbujajo obnovo celic (retinoidi, eksfolianti), se bo stanje sicer verjetno umirilo, vendar pa boste šli verjetno ob naslednjem uvajanju tovrstnih izdelkov ponovno čez to obdobje, zato se ne splača kar tako obupati. 

S katerimi izdelki smo še bolj previdni? 

Če ste že na tem, da vaša koža reagira tako, da lahko potrdite, da ne gre za globinsko čiščenje, vam sicer priporočam, da odstranite za nekaj dni vse izdelke in začnete znova od začetka. Ker pa vem, da vas večina tega ne bo naredila, ker nekaj je pa le treba dati na obraz, vam priporočam, da najprej odstranite vitamin C. Če imate torej nov izdelek z vitaminom C, vam priporočam, da najprej prenehate z uporabo tega, da ugotovite, če je ta izdelek odgovoren za vaše težave. Vitamin C v določenih oblikah na določenih tipih kože lahko sproži največ težav. 

Med sestavine, na katere se splača biti pozoren, štejemo olja, eterična olja in rastlinska masla, nekaterim pa težave povzročajo tudi dodane dišave, tako da vam priporočam, da spoznate svojo kožo tudi skozi izdelke. Če reakcij na te sestavine nimate, izogibanje ni potrebno.

Svetujem vam, da malce preverjate, katere sestavine kateri vaš izdelek vsebuje. Če najdete dva izdelka, ki vam povzročata neželene reakcije, preverite, kaj imata skupnega. 

Kozmetičnih izdelkov se ni treba bati. Če se pojavi uvodno obdobje globinskega čiščenja ob izdelkih proti aknam ter izdelkih za hitrejšo obnovo (torej eksfoliantih ali retinoidih), se ne ustrašite. Pogumno korakajte naprej proti bolj sveži, čisti koži.

Pigmentacije?

No, akne pa niso edina težava s kožo, pri kateri se lahko stanje najprej poslabša, celo bistveno poslabša. Tudi pri odpravljanju pigmentacij se nemalokrat zgodi, da mora pigmentacija - nabrani grozdi pigmenta - priplavati na površino, zato je lahko videti, kot da je še bistveno slabše. Pri pigmentacijah vedno opozarjam, naj bo vaše glavno vodilo močna in redna, zadostna UV zaščita, kar še posebej velja ob uporabi močnejših izdelkov (retinoidov, eksfoliantov, tudi niacinamida in vitamin C v višjih koncentracijah). Če to upoštevate in se vam zdi, da je vseeno slabše, je čisto možno, da prihaja vaša pigmentacija na povšino, od koder jo boste z nadaljevanjem uporabe pravih izdelkov slej ko prej odpravili. 

Ob tem ne bo odveč opozorilo, da se vam enako lahko zgodi tudi ob tretmajih proti pigmentacijam v dermatoloških klinikah in kozmetičnih salonih. Ne ustrašite se, sledite navodilom svojega izbranega izvajalca in uporabljajte UV zaščito - velika verjetnost je, da je stanje začasno.

Delite prebrano objavo:



 

Napišite svoje mnenje:

Vpišite svoje ime ali nadimek
Vpišite mnenje ali komentar