Prosimo vas, da med možnostmi izberete način plačila in dostavno službo, ki vam najbolj ustreza. Če ne najdete e-mail potrdila naročila, preverite v promocijah ali neželeni pošti ter ga premaknite v glavni nabiralnik, da boste na tekočem s svojim naročilom. 

Nega kože za začetnice

Super prispevek za dame vseh starosti, ki bi rade nego svoje kože popeljale na višji nivo, pa ne vedo, kako se lotiti. S klasične dnevne in nočne kreme preiti na več izdelkov, danes ni najlažje.

Nega

Vsepovsod nas bombardirajo z informacijami, izdelki in načini, ki obljubljajo čudeže, čudežev pa ni. Kako začeti, kje začeti, kako kombinirati izdelke, da bodo koristili? Imate doma cel kup izdelkov, ki so bili ob nakupu slišati popolni za vas, sedaj pa ne veste, kako jih uporabljati? Preverite, kako nakupovati pametno in kaj je pred nakupom dobro vedeti!

Po desetih letih izkušenj lahko zapišem, da obstajata dve glavni skupini dam, ki uporabljajo kozmetiko. V eni skupini so dame, ki imajo doma bistveno preveč impulzivno nakupljenih kozmetičnih izdelkov, od katerih večina obstane nekje v kotu, dokler jim ne potečejo roki uporabe. Ta prva skupina manično brez repa in glave nakupuje nove izdelke, ki so slišati sanjsko in jih res nujno potrebujejo, žal pa tudi ti ponovno pristanejo nekje v kotu. Druga skupina pa je skupina klasičnih uporabnic z eno dnevno in eno nočno kremico - če se le da, vedno enako, saj tako ali tako nič ne pomaga, ampak ravno toliko, da nekaj dajo nase. Ta druga skupina ima vedno izzive pri nakupovanju, kadar njihove izdelke umaknejo iz prodaje, kar pa se in se bo dogajalo - kozmetični izdelki se prvih nekaj let odlično prodajajo, nato pa prodajne številke začno padati in izdelkov se ne splača več proizvajati. 

Obema skupinama pa je skupen cilj - vse si želimo, da bi bila naša koža zdrava, sijoča in kolikor je možno lepa. Seveda to niso le sanje in s pravilno nego lahko veliko naredimo, je pa za to potrebno imeti vsaj nekaj osnovnega znanja. Zato bi se danes rada na kratko sprehodila po osnovah, ki vam znajo koristiti na vaši poti.

TIP KOŽE

Ko z damami sestavljamo urnike za nego kože, je moje prvo vprašanje, kakšen tip kože imajo. Večini se približno sanja, nekatere nimajo pojma, je pa dobro vedeti, kaj naša koža potrebuje, kar nam pove prav tip kože. Normalna koža je tista, ki po umivanju ne zateguje, a se tudi ne masti prekomerno. Taki koži za normalno delovanje zadostuje nekaj vlaženja, uporabljate pa lahko praktično katerokoli kremo in rezultat je skorajda enak. Mastna koža je pogostejša pri mladih, običajno pa po umivanju že v 45 do 60 minutah (brez nanosa česarkoli) na njej nastane mastna plast, ki jo lahko z robčkom popivnate. Mastna koža je v osnovi v dobrem stanju, kar mehka in na videz dokaj dobro negovana. Mastna koža potrebuje vlaženje, na njej pa se ne obnesejo dobro mastni in oljnati izdelki, saj lahko mašijo pore. Mastno kožo nemalokrat zamenjujemo z dehidrirano kožo, ki pa je za razliko od mastne kože kot podplat - trda in groba, čeprav ravno tako na njej hitro nastane mastna plast. Dehidrirana je seveda povrhnjica, ki je zato hrapava, koža pa se brani tako, da izloča več sebuma - maščobe, saj to preprečuje izgubo vode. Dehidrirana koža potrebuje tudi drugačno nego kot mastna koža - potrebuje ogromno vlaženja in hkrati nekaj mastnih delcev, da preprečijo uhajanje vode skozi povrhnjico. Na koncu pa med tipi kože poznamo še suho kožo, ki takoj po umivanju izrazito zateguje od neudobja, od dehidrirane kože pa jo ločimo tako, da suha koža izloča bistveno manj oziroma skoraj nič sebuma, ki pa je za kožo bistvenega pomena. To pomeni, da suha koža potrebuje vlaženje in tudi mastne delce, saj jih sama ne proizvaja. 

Tip kože najlažje določimo tako, da kožo umijemo in nanjo ne nanašamo ničesar Po 30 do 60 minutah opazujemo, kaj se s kožo zgodi: če je v redu, je verjetno normalna. Če se zelo zmasti, je bodisi mastna ali pa dehidrirana, če zateguje, je suha. 

STAROST

Druga bistvena stvar za primerno nego kože je starost. Kožo pričnemo pri mladostnikih negovati, ko se pojavi potreba - če se pri 12. letih pojavijo mozoljčki, seveda otroka ne pustimo trpeti v tišini, ampak mu pomagamo s primernimi izdelki. Nekje do 25. leta potem zadostuje vlaženje in vsakodnevna UV zaščita, če ni večjih izzivov (akne, suha ali občutljiva koža). UV zaščita je seveda pomembna tudi pri najmlajših - če veste, da so otroci v vrtcu ali šoli čez dan spomladi, poleti ali jeseni veliko zunaj, jih vsekakor opremite s sončno kremico. Po 25. letu pa se že lahko pričnemo spogledovati z izdelki, ki nam bodo pomagali ohranjati kožo v dobrem stanju bistveno dlje - vlaženje, UV zaščita, tudi kak retinol 2x na teden je že zaželen. Po 30. letu je retinol že kar stalnica v negi kože (3x na teden), po 40. letu pa pričnemo dodajati še ostale aktive - močnejše retinoide (4x na teden), peptide, ceramide in seveda obilico vlaženja. Količina kolagena in ostalih gradnikov zdrave, sijoče kože prične med 40. in 50. letom drastično upadati (seveda močno povezano z menopavznimi spremembami), zato je vsekakor čas, da se nege kože lotimo bistveno resneje. Po 50. letu se ženska koža običajno začne tudi močno izsuševati, kar pomeni, da intenzivnemu vlaženju, retinoidom, peptidom in ostalim aktivnim učinkovinam nujno dodamo še izdelke z več lipidi. Retinoide uporabljamo tolikokrat na teden, kot je prva številka v naši starosti, kar pomeni, da so retinoidi po 50. letu na sporedu že skoraj vsak dan v tednu - se pravi 5x na teden. Po 60. letu so večje hormonske spremembe v ženskem telesu zaključene, zato lahko pričakujemo, da bo naša koža ostala od sedaj naprej taka, kot je trenutno, samo še dodatno se lahko izsušuje. Retinoidi vam pri tej starosti pripadajo 6x na teden, priporočam vam tudi bogatejše dnevne kreme, da kožo primerno zaščitite pred izsuševanjem. Po 70. letu pa so načeloma vsak večer na vrsti retinoidi, z obilnim in intenzivnim vlaženjem, ceramidi in peptidi pa poskrbite, da se vaša koža ne bo prekomerno izsuševala. 

Priporočamo:

IZDELKI

Vsekakor je osebno svetovanje ena meni ljubših oblik komunikacije z vami, saj naredimo personalizirano nego glede na potrebe vaše kože in izdelke, ki jih že imate doma. Če ste med tistimi, ki imate doma ogromno impulzivno nakupljenih izdelkov, lahko skupaj najdemo način, kako jih porabiti in to tako, da bodo vaši koži maksimalno koristili. Prav z osebnim svetovanjem določimo tudi, kateri izdelki za vašo kožo morebiti niso primerni in na drugi strani, kaj bi se splačalo poskusiti in v kakšnem zaporedju. Na podoben način pomagam tudi tistim, ki imate doma samo izdelek ali dva, želite še kaj dodati, a ste v poplavi izdelkov in informacij že čisto zmedeni in sploh ne veste, če bi in kaj bi dodali. 

Osnovno nego kože sestavljam tako, da imate nekaj za umivanje, po možnosti kakovosten tonik za dodatno vlaženje, izberemo eno vlažilno kremo, kak aktiv (serum), ki targetira vaš največji izziv, in UV zaščito. V osnovi za pametno nego kože torej zadošča: gel ali pena za umivanje, tonik, vlažilna krema in UV zaščita. Vse ostalo po potrebi in željah dodamo kasneje: aktivni serumi, retinoidi in eksfolianti. 

Kako pomembno je umivanje? Ogromno dam svoj obraz še vedno umiva samo z vodo, nekatere uporabljajo micelarno tekočino, za katero so pred leti največji svetovni koncerni naredili ogromno reklame. Z micelarno tekočino ni nič narobe, nujno pa jo je z obraza sprati, česar pa kar nekaj ljudi ne ve. Micelarne tekočine vsebujejo čistilne agense (sestavine), ki jih je s kože nujno sprati, saj drugače lahko povzroča nevšečnosti (draženje, vnetja, rdečica, tudi mozolji in globlje akne). Ne glede na to, kaj uporabljate, po umivanju svoje čistilne izdelke dobro sperite z obraza, kar pa velja tudi za ostale izdelke pred nanosom novih - zjutraj je torej dobro umiti obraz po večerni negi, da bo koža lahko vsrkala nego, ki ste jo izbrali za čez dan. Zvečer je temeljito čiščenje še bolj pomembno, saj se čez dan na naših obrazih nabere kar nekaj nečistoč, pa tudi ličila in UV zaščito je nujno dobro odstraniti, da se ne pojavijo podobne nevšečnosti kot pri nespiranju čistilnih izdelkov. Zvečer se poslužimo sistema dvojnega čiščenja tako, da z oljnatim izdelkom na suhi koži raztopimo ličila in UV zaščito, nato pa z gelom ali peno speremo še ostalo z obraza. Če imate na voljo tonik, je po umivanju (vendar ne pred retinolom ali eksfolianti) čas, da tonik tudi uporabite.

Če je za vas nega kože obveznost in v njej ne uživate pretirano, lahko svoj ritual ohranite na umivanju, vlaženju in UV zaščiti. Če pa v negi kože uživate, si vsekakor zjutraj po umivanju privoščite serum z vitaminom C, nato nanesite vlažilno kremo in UV zaščito. Med vitamin C in vlažilno kremo lahko dodate tudi druge želene serume (hialuronsko kislino, peptide, ceramide), vaša rutina pa je lahko posebej zanimiva predvsem zvečer. Nekajkrat na teden naj bo prvi korak po umivanju retinol, čez 30 minut pa vam svetujem nanos niacinamida. Čez niacinamid lahko nanesete tudi ceramide ali peptide, vsekakor pa po retinolu svetujem še vlažilno kremo. Pred retinolom ne uporabljamo tonika, uporabite pa ga med vsemi ostalimi plastmi - po retinolu in pred niacinamidom, ravno tako po niacinamidu in pred vlažilno kremo. 

Za tiste še bolj napredne uporabnice bo občasno zvečer prišel na vrsto kak eksfoliant - kozmetična kislina, ki pomaga odstraniti odmrle celice, kar kožo spodbudi k obnovi, tako pa bo videti mladostnejša in bolj sijoča. Eksfoliant izberemo glede na tip kože, predvsem pa vam svetujem, da za začetek izberete kaj nežnejšega, da ne izzovete nepotrebnega draženja. Tudi eksfoliant nanašamo na suho kožo po umivanju - brez predhodne uporabe tonika. Eksfoliant pustimo samostojno delovati 30 minut, nato popršimo s tonikom in nadaljujemo s ceramidi, peptidi, niacinamidom in vlažilno kremo - pravzaprav enako kot pri retinolu.

Vprašanje, ki se vse pogosteje pojavlja, pa se navezuje na kreme za področje okoli oči: ali so res potrebne? Če okoli oči nimate gubic, če koža ni izrazito suha ali drugačna od ostalih predelov obraza, če vaše oči niso občutljive in lahko uporabljate svoje ostale izdelke, posebna krema za okoli oči ni potrebna. Če pa imate gubice, podočnjake, bolj suho kožo pod očmi, bo izbira kreme za to področje vseeno dobra ideja. Sestavinsko gledano kreme za okoli oči niso zgolj manjše verzije večjih vlažilnih krem, temveč so bolj koncentrirane z aktivnimi učinkovinami, odvzeti pa so jim možni dražilci oči ali kože okoli oči. Koža na tem področju je namreč tanjša in se bistveno hitreje stara, oči pa so seveda občutljive, zato okoli njih ne moremo uporabljati čisto vsega. Običajnih retinoidov tam ne uporabljamo, izogibati pa se je dobro tudi izsušujočim alkoholom in eksfoliantom, ki oči in kožo okoli njih izrazito dražijo.

UV ZAŠČITA

Drage dame, nege kože, vlaženja ali boja proti prehitrem staranju kože brez UV zaščite ni oziroma je skoraj brez veze. Če v celem dnevu na kožo ne nanesete ničesar, vsaj zjutraj nanesite UV zaščito in naredili ste več, kot s čemerkoli ostalim skupaj. UV žarki so odgovorni za več kot 70 % znakov staranja in ostalih poškodb na koži, saj se zaradi UV žarkov na koži pojavijo prosti radikali, ki povzročajo razpad celic kože, tako pa se koža prehitro stara. Zaščita je izredno enostavna - samo kremo nanesete v zadostni količini vsak dan - tudi doma. UVA žarki, ki povzročajo staranje in proste radikale, namreč prodirajo tudi skozi naša okna, tako da se nikar ne tolažite, da danes ste pa doma in ne rabite zaščite.

Tiste, ki se z nego kože rade in poglobljeno ukvarjamo, nam UV zaščita sicer res predstavlja najtežji korak - ker gre UV zaščita čez vse ostale izdelke, se mora z njimi in z našo kožo dobro razumeti. Če pa šele začenjate, se z izbiro ne obremenjujte preveč, sploh če bo to vaša edina dnevna krema - izberite tako, ki bo ustrezala vašem tipu kože in jo redno uporabljajte.

PRIČAKOVANJA IN SPREMEMBE

Po vsem, kar sem zapisala, se mi zdi nujno dodati, da ima večina dam ob začetku uporabe kompleksnejše nege za kožo največ izzivov z nerealnimi pričakovanji. Zato se mi zdi prav, da si nalijemo čistega vina: nobena nega ne bo v enem tednu vaše kože spremenila, pomladila, zgladila ali nahranila do te mere, da bi jo lahko kar nehali uporabljati. Koža in njeno stanje je skupek genetike, dolgotrajne nege, zunanjih vplivov in notranjih faktorjev (si, kar ješ). Edina, ki deluje v trenutku, ko jo nanesete, je UV zaščita, saj vas takoj zaščiti pred UV žarki, vse ostale izdelke pa boste morali uporabljati bistveno dlje. 

Hialuronska kislina sicer takoj navlaži kožo, če jo nanesete na navlaženo kožo, vendar se njeni vplivi na gladkost in napetost kože pokažejo v šestih do osmih tednih. Vitamin C potrebuje osem do dvanajst tednov, da vam vrne nekaj sijaja, z niacinamidom je podobno. Eksfolianti potrebujejo šest do dvanajst tednov redne (a ne prekomerne) uporabe, da odkrijejo osveženo kožo, čeprav je običajno že takoj zjutraj koža malce bolj gladka. Retinoidi, ki imajo najmočnejši vpliv na kožo, pa potrebujejo tudi osem do dvanajst mesecev, da se resnično izkažejo.

Pomembno je torej, da izbrane izdelke redno uporabljate in imate do njih realna pričakovanja. Hitra menjava izdelkov vaši koži nikakor ne koristi, razen če izdelki izzovejo draženje. Vsaka krema, serum ali tonik, ki jih kupite, zahtevajo svoj čas, da se izkažejo. Tako vam vedno svetujem, da svoje izdelke porabite do konca, preden se spravite v nakupovanje novih. In ko greste ponovno po nakuph, naročite izdelke, ki jih boste lahko vpletli v svojo trenutno nego oziroma vam jih doma zmanjkuje. Nima smisla, da imate doma odprte štiri vlažilne kreme in pet serumov z vitaminom C, raje se naučite, kako jih integrirati v celotno nego in porabiti do konca. 

Priporočamo:

Moji svetovalni paketi so sestavljeni tako, da vas naučim prav tega: kako iz trenutnih izdelkov sestaviti pametno rutino, kaj se splača dodati in česa raje ne uporabljati, kako kombinirati izdelke in aktivne učinkovine med seboj ter kaj pričakovati od posameznega izdelka. Svetovalni paket MINI je namenjen tistim, ki imate doma cel kup izdelkov, a jih ne znate pokombinirati med seboj, veste tudi, da bi lahko kaj dodali ali kaj odstranili, pa ne veste, kaj in kako. V tem paketu dobite tudi kodo za 15% popust za nakup v naši spletni trgovini. Svetovalni paket MIDI vključuje vse v paketu MINI, pa tudi konkreten, personaliziran urnik z navodili, kako izdelke uporabljati. Paket MIDI je primeren tako za tiste, ki že imate cel kup izdelkov doma, kot tistim, ki imate samo vlažilno kremo, saj vas bom naučila izdelke dodajati in nakupovati tako, da bo imelo vse skupaj resničen smisel in namen. Svetovalni paket MAXI pa je predvsem za tiste, ki doma nimate še skoraj nič, bi se pa želeli svoje kože lotiti čimprej in čimbolj učinkovito. V MAXI paketu dobite podrobna navodila, personaliziran urnik in do 8 izdelkov, s katerimi boste svojo nego lahko tudi primerno začeli. Svetovalni paketi so lahko tudi čudovita darila za vaše najbližje, saj jim tako omogočite znanje, ki ga bodo potrebovali za učinkovito nego kože do konca svojega življenja.

Upam, da ste se tudi danes česa novega naučili, vsekakor pa povezavo pošljite prijateljici, mami, sestri, teti in sosedi, ki išče najboljši način za nego svoje kože!

Čudovit dan vam želim, 

Hana

Delite prebrano objavo:



 

Napišite svoje mnenje:

Vpišite svoje ime ali nadimek
Vpišite mnenje ali komentar