Prosimo vas, da med možnostmi izberete način plačila in dostavno službo, ki vam najbolj ustreza. Če ne najdete e-mail potrdila naročila, preverite v promocijah ali neželeni pošti ter ga premaknite v glavni nabiralnik, da boste na tekočem s svojim naročilom. 

Nega kože med nosečnostjo in dojenjem

Kolikokrat so vam že povedali, da morate med nosečnostjo in dojenjem še bolj paziti nase? Seveda morate, vendar pa to prečudovito obdobje še ne pomeni, da se bo vaše življenje ustavilo.

Nega

Preverite, kaj je tisto, na kar morate biti pri negi kože med nosečnostjo in dojenjem pozorni in pri čem se lahko popolnoma sprostite! Skoraj vsaka mamica vam bo z veseljem povedala svoje izkušnje s kožo med nosečnostjo in dojenjem, saj smo ženske upravičeno ponosne na dejstvo, da je naše telo ustvarilo še eno življenje. Je pa res tudi, da je celoten proces ustvarjanja novega življenja lahko za nas precej naporen. V zelo kratkem obdobju se zelo veliko stvari zelo spremeni in tiste, ki na to niso pripravljene, imajo s tem lahko kar nekaj težav. Vendar pa sama menim, da največ težav prinašajo ravno zagnane mamice, ki so izkušnjo že imele in vam hitijo razlagati, kaj vse morate sedaj početi drugače. Od nasvetov se vam lahko skoraj zmeša, na koncu sploh ne veste več, komu zaupati, kaj je res in kaj ne.

Ljubiteljski google, facebook in instagram strokovnjaki vam bodo hiteli obračati svet na glavo z oblačili, obutvijo, prehranskimi dodatki, prehrano in vadbo, seveda pa se bodo našli tudi taki, ki vam bodo odsvetovali skoraj vse kozmetične izdelke. Še največkrat vam bodo rekli, da uporabljajte naravno, ker naravno je najboljše. Poglejmo, zakaj je to še en od mitov, in zakaj se lahko tudi med nosečnostjo sprostite - vsaj kar se nege kože tiče!

Naravna kozmetika

Naravna kozmetika ni nujno boljša od sintetično pridelane kozmetike - ne med nosečnostjo, ne v vsakodnevni negi kože. Zakaj? Ker 100 % naravne sestavine so tudi npr. alkohol, ki kožo zelo izsušuje in povzroča poškodbe povrhnjice, lahko povzroča tudi izbruhe aken. No, pa če rečete, da je alkohol slab primer, lahko nadaljujem: eterična olja so 100 % naravna, ogromno takih olj pa je hudo alergenih, med nosečnostjo in dojenjem še bolj. Ne le to, veliko eteričnih olj povzroča občutljivost kože na UV žarke, v tem obdobju pa ste že tako ali tako bolj nagnjeni k pigmentacijam. In ja, ogromno naravnih izdelkov vsebuje ogromno eteričnih olj. Izvlečki citrusov so prav tako popolnoma naravni, a za kožo izredno dražilni - še posebej za občutljivo, kar se med nosečnostjo še kako rado zgodi. Čeprav kokosovo olje zaseda precej visoko mesto, ker je čisto naravno, pa ima velike molekule in obsedi na koži, zato lahko maši pore, kar povzroča akne. In na drugi strani sintetično pridelane sestavine niso nujno najhujše, kar se vaši koži lahko zgodi - pogosto gre za sestavine, zasnovane na pozitivnih učinkih naravnih sestavin, vendar se jim odvzamejo negativne plati. Med negativnimi platmi je lahko recimo tudi ropanje pragozda zaradi nabiranja naravnih sestavin, seveda pa tudi možnost draženja. Med sintetično pridelane sestavine, ki jim lahko popolnoma zaupamo, sodijo recimo hialuronska kislina (ki v večini izdelkov ni naravnega izvora), pa tudi glicerin, vitamin C, niacinamid in podobno. 

RETINOIDI - VITAMIN A, RETINOL, RETINALDEHID ... 

Skupina sestavin, ki se ji med nosečnostjo poskusimo izogniti, so gotovo retinoidi. Več o njih lahko preberete TUKAJ, v tem prispevku pa o tem, zakaj se jim je morda bolje izogniti. Prvo, kar moramo vedeti, je to, da v preteklosti testiranje zdravil in kozmetičnih izdelkov na nosečnicah ni bilo tako sporno, kot smatramo tovrstno testiranje danes. To pa pomeni, da novodobni izdelki zaradi moralnih in etičnih načel sodobne družbe niso več testirani na nosečnicah in doječih mamicah. Tako se lahko opiramo zgolj na raziskave posameznih sestavin, ki so jih opravili v preteklosti. V primeru, da proizvajalec ni popolnoma prepričan, da so sestavine določenega izdelka popolnoma varne za nosečnice in doječe mamice, bo na svoje izdelke torej raje napisal, da niso primerni za to skupino uporabnic. 

Teratogeno: sestavine, izdelki ali zdravila, ki negativno vplivajo na plod v času nosečnosti, povzročajo fizične ali funkcionalne okvare (organov) ali celo odmiranje ploda. Med splošno znane teratogene sodijo tudi alkohol (zaužit), kokain, živo srebro, obsevanje ... in vitamin A.

Konkretno o retinoidih pri nosečnicah in doječih mamicah pa takole: Teratogenosti izdelkov / sestavin iz skupine retinoidov pri nanosu na kožo niso testirali, saj so se retinoidi v negi kože pojavili po tem, ko se le ti niso več testirali na nosečnicah in doječih materah. Vendar pa se je vitamin A pri oralnem jemanju izkazal kot teratogen, zato s stališča varnosti (raje preventiva kot kurativa) večina strokovnjakov uporabo retinoidov odsvetuje. Pri tem seveda velja pomislek, da sta oralno jemanje vitamin A in nanosa vitamina A na kožo dve popolnoma različni zadevi. Kot drugo pa je večina izdelkov v prosti prodaji varna za uporabo pri vseh skupinah ljudi, razen če je na izdelkih specificirano, da za določeno skupino niso varni. Več nevarnosti se torej pojavlja pri višjih koncentracijah in zdravilih z retinoidi, kot pri nizkih vsebnostih retinola, ene šibkejših oblik vitamina A. Še vedno se lahko dermatolog ali ginekolog odloči in nosečnici oziroma doječi mamici predpiše tudi retinoide, saj pri tovrstnem odločanju koristi pretehtajo tveganja. 

Glede na to, kaj pravijo strokovnjaki, in glede na to, da gre za varnost vašega otroka, se je retinoidom med nosečnostjo in dojenjem bolje izogniti, če se to da, čeprav nekateri dermatologi in neonatologi v uporabi izdelkov v prosti prodaji ne vidijo nobenih problemov.

EKSFOLIANTI

Med glavne eksfoliante, ki se naj bi jim med nosečnostjo in dojenjem izogibali, sodita glikolna in salicilna kislina. Strokovnjaki med nosečnostjo ne priporočajo uporabe aspirina, ki je sestavljen iz salicilatov - najenostavnejše oblike salicilne kisline, osnovnega metabolita aspirina. Jemanje višje vsebnosti aspirina med nosečnostjo lahko povzroči prezgodnje zapiranje žil v plodovem srčku, prav tako dlje trajajoče jemanje aspirina lahko povzroči tveganje za možganske krvavitve ploda. Se sliši komplicirano in strokovno? V glavnem vam bodo med nosečnostjo svetovali, da se aspirinu izognite, aspirin pa je sestavlje v osnovi iz salicilne kisline, tako da lahko slišite tudi, da ne smete uporabljati salicilne kisline. Ponovno gre torej za povezavo med oralnim jemanjem (aspirina) in nanosom te sestavine med nosečnostjo, česar pa ne bi smeli kar tako enačiti. 

Večina globalnih strokovnjakov (dermatologi, pediatri, neonatologi) se strinja, da je uporaba izdelkov s salicilno kislino, ki jih dobite v prosti prodaji, varna. Najvišja dovoljena koncentracija salicilne kisline v EU je namreč 2 %, vse, kar je več, se lahko dobi samo na recept, pri čemer pa že imate mnenje svojega strokovnjaka - če koristi pretehtajo nad tveganji, vam jih bo verjetno predpisal. A ponovno se znajdemo v enakem precepu kot pri retinoidih - testiranje na nosečnicah in doječih materah je namreč potekalo samo za oralna zdravila, kar dejansko ne pomeni, da ne bi smeli teh sestavin uporabljati na koži, ki praktično ničesar ne prepušča v organizem sam. Ker pa seveda ni etično testirati na nosečnicah in doječih mamicah, proizvajalci raje na izdelke napišejo, da niso primerni za uporabo za to skupino uporabnic. 

Če imamo v zvezi s salicilno kislino podatke za oralno uporabo med nosečnostjo, za glikolno kislino niti teh podatkov nimamo. Kljub temu ali pa ravno zaradi tega boste na večini izdelkov našli opozorilo, da jih ne uporabljajte med nosečnostjo in dojenjem. Če jih že, z njimi ne pretiravajte in vsekakor sledite opozorilom o nujnosti redne in zadostne UV zaščite - razložim spodaj, zakaj.

Če se vam med nosečnostjo pojavijo ali nadaljujejo akne, bo namesto retinoidov in eksfoliantov bistveno boljši naslov azelaična kislina - ni eksfoliant in je potrjeno varna za uporabo med nosečnostjo in dojenjem. Več o njej in izdelke z azelaično kislino najdete TUKAJ. Naše nosečnice in doječe mamice priznajo, da je linija Cos Medica enostavno vrhunska.

Med sestavinami je v izdelkih v prosti prodaji problematičen še alfa arbutin, ki se v koži spremeni v hidrokinon, hidrokinon pa med nosečnostjo ni priporočljiv za uporabo. V EU je hidrokinon sicer prepovedan v izdelkih v prosti prodaji, vendar pa alfa arbutin ni, torej morate sami preveriti, ali je izdelek za vas primeren ali ne. Po nekaterih raziskavah ima hidrokinon namreč negativen vpliv na plod,. Čeprav so bile raziskave narejene z visoko izpostavljenostjo hidrokinonu, se v imenu varnosti sestavini raje izognite. 

Priporočamo:

OSTALI IZDELKI?

Kar se tiče ostalih izdelkov, ni nobenih skrbi. Še naprej lahko uporabljate svoje serume, tonike in izdelke za umivanje obraza, še vedno lahko svojo kožo negujete kot prej. Kar pa je vredno opozoriti, je dejstvo, da se lahko zaradi hormonov koža občutno spremeni. Nekatere z mastno kožo imajo v tem obdobju izrazito suho kožo. Nekatere s suho kožo se kar naenkrat soočajo s prekomernim izločanjem sebuma. In nekatere, ki nikoli niso imele težav s kožo, imajo praktično čez noč tečno, občutljivo in jezno kožo, ki ne mara nobenega od prej najljubših izdelkov. Poslušajte svojo kožo in izdelke, ki vam trenutno ne ustrezajo, pospravite na dopust na hladno in temno - po vsej verjetnosti vas bodo počakali :)

Mirno lahko torej še naprej uporabljate izdelke z vitaminom C, hialuronska kislina in ostale vlažilne sestavine so super, tudi kolagen in elastin v kremah vam bo prav prišel, ceramidi in peptidi so tako ali tako super za uporabo, niacinamid in bakuchiol nista problematična, blažje - PHA ali polihidroksi kisline pa so ravno tako občasno čisto dobrodošle tudi med nosečnostjo in dojenjem.

UV ZAŠČITA IN PIGMENTACIJE

Bistveno, kar naredite takoj, ko zanosite, je še bolj natančna, še bolj redna in zadostna uporaba UV zaščite. Večina pigmentacij pri ženskah, mlajših od 40 let, se namreč začne v obdobju nosečnosti in dojenja, saj hormonske spremembe v kombinaciji z UV žarki izredno negativno vplivajo na kožo v smislu kopičenja melanina na posameznih mestih. Nekaterim pigmentacije potem zbledijo, večina pa se z njimi ukvarja še leta po porodu. Najpogosteje do pigmentacij pride na zgornji ustnici, kar na daleč zgleda kot brki, in na čelu, tako da bodite ob nanosu UV zaščite VSAKO JUTRO še posebej pozorni, da nanesete dovolj, nato pa nanose čez dan ponavljajte. 

Če bi sama sebi ob začetku nosečnosti lahko dala en sam nasvet za nego kože, bi to gotovo bilo: REDNA, VSAKODNEVNA IN ZADOSTNA UV ZAŠČITA. In dam roko v ogenj, da je takih mamic še ogromno. 

STRIJE

Ko govorimo o koži so ena glavnih skrbi ob začetku nosečnosti gotovo strije - sama menim, da pravzaprav upravičeno, saj se mora naša koža neverjetno raztegniti za ustvarjanje novega življenja, kar je problematično predvsem pri tistih, katerih koža v osnovi ni prav prožna. Če ste že kdaj hujšali ali se zredili, medtem pa dobili strije, je vaš strah vsekakor na mestu, saj je vaša koža verjetno dedno nagnjena k njim in vam skorajda ne uidejo. 

Pri strijah je pomembno vedeti, da jih težko preprečujemo in težko zdravimo. Čudežnih rešitev žal ni - veliko sicer lahko naredite z laserjem na dermatološki kliniki, nekaj lahko naredite z redno nego že med nosečnostjo, ne pustite pa se prepričati čudežnim kremam proti strijam. Ne glede na ceno takega izdelka - nemogoče je, da bi deloval tako, da strije sploh ne bi nastale ali da bi jih zbrisali, ko že nastanejo. 

Če veste, da je vaša koža nagnjena k pokanju, med nosečnostjo (in seveda tudi po njej) po vsakem prhanju uporabite vsaj kremo, losjon, lahko tudi kakšno olje na predelih, kjer se vam strije pojavljajo - nanesite še na skoraj mokro kožo, saj se bodo tako sestavine bolje vpile. Temu principu pravimo soak & smear oziroma namoči in namaži :) Kožo s prhanjem vlažite in na nek način namakate, zato je bistveno bolj voljna sprejeti negovalne in vlažilne sestavine vaših izdelkov. Več o nanašanju izdelkov na mokro (navlaženo) kožo sem napisala že zadnjič TUKAJ. Pri nas je na voljo en gelček, usmerjen prav k prožnosti kože, po katerem lahko posežete tudi med nosečnostjo in dojenjem, po želji pa lahko še čez nanesete hranilnejši losjon, ki bo sestavine nekako zaklenil na kožo. 

Prvo pravilo proti strijam naj bo torej primerno vlaženje ves čas nosečnosti in po njej, vse ostalo pa prepustite materi naravi.

OPOZORILO: Članek se opira na znastvene raziskave s spleta in v nobeni meri ne nadomešča mnenja vašega izbranega osebnega zdravnika, ginekologa ali dermatologa - vedno se držite njihovih nasvetov in navodil. Prav tako članek ne spodbija trditev v zvezi z uporabo posameznih izdelkov, ki jih izda proizvajalec izdelka. Končno odločitev o uporabi ali neuporabi izdelka sprejmite po posvetovanju z zdravnikom, ginekologom/porodničarjem oziroma dermatologom.

Delite prebrano objavo:



 

Napišite svoje mnenje:

Vpišite svoje ime ali nadimek
Vpišite mnenje ali komentar